Синдикат доктора медицине о инциденту из Братунца: Потребно предузети ове мјере

АТВ
Foto: Илустрација

БАЊАЛУКА- Струковни синдикат доктора медицине Републике Српске осудио је напад на докторицу Снежану Стојановић у Дому здравља у Братунцу те додао да је овај вандалски чин још један показатељ у низу у колико опасним условима раде здравствени радници.

Синдикат истиче да је крајње вријеме за признавање статуса службеног лица докторима медицине, медицинским сестрама и техничарима који су запослени у Јавним здравственим установама у Републици Српској.

„Тиме би се дао немјерљив допринос нормалном, бржем и ефикаснијем обављању здравствене дјелатности и развоју здравства у цјелини“, саопштено је из Синдиката.

Из Синдиката наводе да већ дуже вријеме упозоравају надлежне институције на све чешће случајеве насиља над здравственим радницима. 

„Од 2006.године, Струковни синдикат доктора медицине Републике Српске обраћао се са иницијативама за прописивање посебне заштите здравствених радника у извршавању послова и радних задатака. Доктори медицине, медицинске сестре и техничари свакодневно су изложени насртајима најпримитивније врсте, како вербалним тако и физичким, од оних који су у времену сиромаштва, безперспективности и оптерећени посљедицама ратних збивања, изгубили у потпуности или спустили критеријуме о људском и хуманом на најнижи степен“, истакли су из Струковног синдиката доктора медицине. 

Претучена докторица у братуначком Дому здравља

С друге стране, кажу, неадекватан однос појединих државних институција и њихових представника према докторима медицине и медицинским сестрама и техничарима, ствара погодно тло и атмосферу потпуне незаштићености наведених, као запосленика и као људи, који једини излаз, уколико се ништа не предузме, налазе у напуштању Републике Српске у потрази за бољим условима.

„Ово насиље не само да угрожава сигурност здравствених радника, већ и негативно утиче на квалитет здравствене његе коју пацијенти примају. Због тога је од суштинске важности да се предузму кораци за заштиту здравствених радника и осигурање сигурног радног окружења. Нажалост, трагедија показује да наше иницијативе и приједлози нису наишли на довољно озбиљан одговор надлежних институција. Дио одговорности за ову трагедију сносе и они који су занемарили потребу за појачаним мјерама заштите и безбједности у здравственим установама“, кажу у овом Синдикату.

Они су навели мјере које је потребно предузети, а односе се на ојачање сигурносних мјера у здравственим установама, едукацију пацијената и њихових породица о важности поштовања здравствених радника, строже казне за починиоце насиља над здравственим радницима, пружање психолошке подршке здравственим радницима који су били жртве насиља.

Ратни војни инвалид ухапшен због премлаћивања докторице у Братунцу

„Апелујемо на Министарство здравља и социјалне заштите Републике Српске, као и друге надлежне институције, да озбиљно схвате упозорења и предузму кораке у којим би здравствени радници били заштићени на својим радним мјестима“, наведено је из Струковног синдиката доктора медицине Републике Српске.

 

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана