Приједорски буквар кроз историју града

СРНА
Приједорски буквар кроз историју града

ПРИЈЕДОР - У Приједору је вечерас промовисан "Приједорски буквар - водич за мале школарце и њихове родитеље" који садржи 150 појмова о граду Приједору са описима, илустрацијама и фотографијама.

Аутор буквара Зоран Станић навео је да је ово мала енциклопедија намијењена родитељима да своју дјецу науче о своме граду.

"Сматрам да у овом граду свака кућа треба да има овај буквар, као што свака кућа треба да има правопис српског језика и рјечник страних ријечи", рекао је Станић.

Он је указао да је на идеју да направи ову публикацију дошао прије неколико година када му се унук Никола жалио да не може урадити домаћи задатак из познавања природе и друштва док не пита родитеље, будући да се уџбеници баве Републиком Српском и не садрже одговоре на питања о локалним заједницама.

"На овогодишњим Књижевним сусретима на Козари пјесникињи Мирјани Булатовић поклонио сам примјерак буквара и рекао јој да бих волио да неко опјева неке појмове, а она је већ сљедећег дана, одушевљена мојом љубављу према граду и унуку, рекла да ће она написати 30 пјесама - за сваки појам по једну. Прве три је већ у комбију на путу из Приједора ка Београду написала, а у наредна три дана још 27", рекао је Станић.

Он је навео да ће наслов те књиге пјесама бити "Приједорски буквар - прилика за лирика" и биће промовисана поводом 16. маја - Дана града.

Станић је истакао да ће сав приход од продаје буквара и бојанке бити усмјерен у програм Фондације "Никола Барош" који ће бити реализован у извиђачком кампу у Брезичанима код Приједора.

Видео-поруком из Београда публици се обратио Веселко Крчмар, који је рођен у Приједору, завршио је Академију за позориште, филм и телевизију у Београду и радио је 40 година у Телевизији Београд снимивши више од хиљаду репортажа, драма и документарних филмова, међу којима и филм "Зона Замфирова" и серију "Ранђени орао".

Међу гостима промоције била је Душанка Топић Шапоња /78/ која је 1962. године освојила златну медаљу на Атлетском првенству Балкана.

"По доласку у Београд примио нас је Тито. Ја сам њему поклонила медаљу, он мени сат", испричала је Душанка.

Она је додала да је двије године касније као репрезентативка Југославије и уз то једина која је 800 метара трчала испод двије минуте, требало да иде на олимпијаду у Токију.

"У недјељу је требало да отпутујем на припреме у Београд, а у петак сам се удала. Умјесто мене отишла је Вера Николић. Послије смо се среле на уличним тркама у Приједору и рекла ми је да је имала срећу да сам ја одустала јер она другачије не би отишла", присјетила се Душанка.

Стихове Булатовићеве говорили су ученици Основне школе "Доситеј Обрадовић", коју је похађао Никола, који је у априлу у 13. години умро од посљедица веома ријетке генске мутације, а у музичком дијелу програма учествовали су чланови Удружења за очување традиције.

Буквар и бојанку илустровала је Наташа Бубало, студенткиња четврте године графике на Академији умјетности у Бањалуци, рецензије су писали Миленко Радивојац и Драган Топић, а публикацију су подржали Кабинет предсједника Републике Српске, градоначелник Приједора и фирме Рудник жељезне руде "Љубија", "Арселор Митал", "Мира", "Приједорчанка", "Приједорпутеви" и "Принт дизајн".

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана