Прекид добре праксе: Нема новца за туристичке ваучере

Јанковић Речевић
Прекид добре праксе: Нема новца за туристичке ваучере

БАЊАЛУКА - Повратак туристичких ваучера, захваљујући којима су током пандемије вируса корона бројне домаће дестинације оживјеле, с нестрпљењем су и ове сезоне чекали становници и хотелијери, али у ребалансу овогодишњег буџета Српске нема новца за субвенционисање одмора грађана.

Пројекат туристичких ваучера Српска је покренула у вријеме пандемије вируса корона, када су границе биле затворене за путовања у иностранство, а домаћи туризам на ивици опстанка. С обзиром на то да се показао као пун погодак, надлежни су одлучили да тај облик подршке уреде законом, будући да је мјера претходних година реализована новцем из Компензационог фонда.

Измјенама Закона о туризму у фебруару ове године обезбијеђен је правни основ за додатни подстицај туристичкој привреди и грађанима Српске, а туристички ваучери су прописани као могућа, а не обавезна мјера Владе РС. У буџету Министарства трговине и туризма РС за ову годину није било новца за те намјене, али се очекивало да ребалансом буџета то буде промијењено.

- Током припреме ребаланса буџета за текућу годину упутили смо захтјев за проширење буџета средствима потребним за реализацију пројекта туристичких ваучера у текућој години. Захтјеве за проширење буџета за значајне пројекте упутила су и друга министарства, а Влада се, водећи се предвиђеним финансијским оквиром, опредијелила за приоритетне пројекте усмјерене на развој привреде и социјална давања, тако да средства намијењена за пројекат туристичких ваучера нису планирана ребалансом буџета - рекли су у ресорном министарству.

Додали су да имају намјеру да овај пројекат, на бази одличних резултата у претходном периоду заживи, те да ће јавност бити благовремено информисана када буду стечени услови за наставак његове реализације.

- Према тренутним туристичким показатељима овај сектор биљежи рекордне резултате када је у питању број долазака и ноћења те остварених прихода по овом основу - навели су у Министарству.

Извршни директор за операције и маркетинг у Здравствено-туристичком центру “Бања Врућица” у Теслићу Александар Радошевић каже за “Глас” да су им туристички ваучери много помогли током пандемије те да су добродошли и у будућем периоду.

- Најбоље би било када би се примјењивали у јеку туристичке сезоне, односно у љетном периоду, јер смо примијетили, када су ваучери били доступни, да су многи грађани дали предност нама и другим бањским центрима у Српској у односу на море, што је било друштвено корисно - рекао је Радошевић.

Он је истакао да је љетна сезона у “Бањи Врућици протекла веома добро.

- Наше традиционално тржиште је Хрватска, али ове године смо направили знатан помак и на тржишту Словеније, одакле нам долази знатан број гостију. Домаћих гостију је било нешто мање у односу на лани - додао је он.

Захваљујући туристичким ваучерима општина Вишеград имала је знатан прилив туриста па се у тамошњој Туристичкој организацију надају да ће та мјера што прије заживјети.

- Туристичка сезона је ове године слабија у односу на 2022, која је била рекордна. Нажалост временске прилике нам нису ишле на руку. Прижељкујемо да ваучери опет буду актуелни, јер то осим што повећава број гостију, оживи читав град - рекао је директор ТО Вишеград Марко Божић.

Циклуси

Пројекат туристичких ваучера до сада је реализован у два циклуса, односно од 15. јуна 2020. до 30. јуна 2021. године те од 1. јула 2022. до 30. октобра те године. У ресорном министарству раније су истакли да је грађанима Српске укупно издато више од 65.000 ваучера у износу од 100 марака.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана