Почео стартап камп за младе

Срна
Почео стартап камп за младе

БАЊАЛУКА - Директор Научно-технолошког парка Републике Српске Никола Драговић и директор Технопарка Санкт Петребург Олег Јакимов данас су у Бањалуци потписали Споразум о сарадњи, чији је циљ успостављање и развој стабилне и дугорочне пословне сарадње.

Споразум је потписан на Природно-математичком факултету (ПМФ) Универзитета у Бањалуци, а присуствовао му је и министар за научнотехнолошки развој и високо образовања Жељко Будимир.

Након потписивања споразума званично је почео вишедневни стартап камп “Кампап”, намијењен младима од 18 до 35 година из Бањалуке и окружења.

Прије почетка кампа, Драговић је рекао новинарима да ће у наредних пет дана, учесници стартап кампа имати прилику да кроз комбинацију стручних предавања, радионица и групног рада, сазнају више о свијету предузетништва и развоја иновација.

-Вјерујем да ће по завршетку кампа многи од њих промијенити начин гледања на ствари око себе и примјетиће да око њих има јако много прилика, које само треба знати искористити - навео је Драговић.

Он је додао да ће посебан фокус бити на томе како да ти млади људи развију своје идеје, јер ће кроз овај стартап програм имати прилику да стекну конретна занања и вјештине.

-То ће им помоћи да идеје преточе у конкретне услуге и производе, које ће моћи да покажу на тржишту - нагласио је Драговић.

Говорећи о споразуму са Технопраком из Санкт Петербурга, Драговић је навео да ће омогућити да се интензивије сарађује у области науке и истраживања.

-Научно-истраживачки радници из Републике Српске и Санкт Петербурга моћи ће конкретније да сарађују, да заједнички развијају одређене научне и истраживачке радове, а то ће омогућити и сарадњу на нивоу универзитета - истакао је Драговић.

Министар за научнотехнолошки развој и високо образовања Жељко Будимир истакао је да ће овим споразумом бити операционализована сарадња са санктпетебуршким Технолошким парком, једним од водећих у Руској Федерацији.

-Послије овога крећемо у интензивну сарадњу на неколико пројеката које смо договорили. Научно-технолошки парк блиско сарађује са академском заједницом и Агенцијом за информационо-комуникационе технологије. Очекујемо да то буде мост са привредом и да парк постане база за развијање личних бизниса - рекао је Будимир.

Директор Агенције за информационо-комуникационе технологије Републике Српске Дражен Вишњић истакао је да је Агенција суорганизатор овог кампа, те да је њихов интерес јачање научних и технолошких капацитета Републике Српске кроз Технолошки парк.

-Наш интерес се огледа у неколико области, од којих се издвајају четири - вјештачка интелигенција, супер компјутинг, квантни компјутинг и напредне комуникације - рекао је Вишњић.

Камп је намијењен младим људима, укључујући ученике завршних разреда средњих школа, студенте свих образовних профила, као и младима са идејама за покретање бизниса који желе да закораче у свијет стартапа, стицањем кључних знања и вјештина потребних за развој пословних идеја.

На кампу, који траје до 4. новембра, укупно 70 учесника подијељених у 15 тимова имаће прилику да креирају иновативне идеје, идентификују проблеме и упознају се са кључним корацима у развоју једног стартапа.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана