Почео је Васкршњи пост, ово су правила за сваку седмицу

Агенције
Почео је Васкршњи пост, ово су правила за сваку седмицу

За православне вјернике данас је почео вишенедјељни велики Васкршњи или Часни пост, који се завршава празником Васкрсења Исуса Христа - Васкрсом, који се ове године прославља 5. маја.

Датум почетка Часног поста зависи од датума празновања највећег хришћанског празника Васкрса, којег православни вјерници славе увијек у недјељу пуног мјесеца послије прољећне равнодневнице.

Васкршњи пост увиjек почиње у понедjељак - први понедељак поста назива се Чисти, као и прва седмица поста.

Обичај је да се током прве - Чисте недjеље, спрема цијела кућа. Вјерује се да је данас добро започети велике послове, јер ће бити успјешни.

Прва недјеља поста зове се Чиста, а посљедња је Недјеља православља, док се до Васкрса, уз посебна правила, смјењују - Пречиста, Крстопоклона, Средопосна, Глува, Цвјетна и Страшна или Страдална недјеља.

Према православном учењу, Велики пост нас учи покајању, праштању и правој молитви, а циљ је да се у миру и тишини дочека највећи хришћански празник Васкрс, јер је вјера у Васкрсење основ хришћанства.

Велики или Часни пост, који је име добио према Часном крсту на којем је страдао Исус Христос, установљен је по узору на подвиг Спаситеља који је, послије крштења на ријеци Јордан, отишао у пустињу и постио четрдесет дана и ноћи, након чега је изашао као побједник из искушења која му је поставио Сотона.

Вјерници дане поста проводе у молитви, праштању и покајању како би се припремили за Свето причешће.

Пост представља и уздизање духа над тијелом, побједу духовне стране над чулима и за хришћанина он представља припрему за обиљежавање и прославу Васкрса.

Васкршњи пост, који траје 48 дана, има своја правила и ритуале за сваку од седам недјеља:

1. Чиста недјеља (Тодорова или Теодорова недјеља): Прва три дана поста почињу потпуним уздржавањем од хране и пића, познатим као тримирје. Затим се прелази на сухоједење или пост на води. У четвртак је пост на води, док је остатак седмице дозвољено јести храну припремљену на уљу.

2. Пачиста недеља: Ову седмицу треба провести постом на води од понедјељка до петка, док је у суботу и недјељу дозвољено уље.

3. Крстопоклона недјеља: Током ове седмице, пости се на води од понедјељка до петка, у суботу је дозвољено уље, а у недјељу риба, због Благовијести.

4. Средопосна недјеља: Ова седмица се пости као и друга, на води од понедјељка до петка, док је у суботу и недјељу дозвољено уље.

5. Глува недјеља: Пости се на води у понедјељак и уторак, а од сриједе до недјеље на уљу, с тим што је у петак дозвољено и вино.

6. Цвјетна недјеља: Пости се на води од понедјељка до петка, у суботу је дозвољено уље, а у недјељу риба, када се славе Цвијети.

7. Страдална или Страсна недјеља: Посљедња недјеља пред Васкрс обиљежава строги пост, молитва и покајање. Од понедјељка до сриједе пости се на води, у четвртак је дозвољено уље, а на Велики петак се уздржавамо. Субота је поновно пост на води, а недјеља означава крај Великог поста.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана