Откривена нова врста паука на Озрену (ФОТО)
ДОБОЈ- Сензационално откриће на Озрену - истраживачи су открили потпуно нову врсту паука, који је добио назив Озренски паук.
Ово је прво откриће те врсте на Озрену након више од вијека, али не и једино.
Пећински паук откривен у пећини Мегара на Озрену дугачак је тек 2 милиметра. Пронашао га је македонски истраживач Маријан Комненов. Најважнија му је карактеристика што је слијеп.
- То су остаци очних лећа, да изгуби очи било је потребно да прођу голем број година, није у питању 100, 200, 1000, већ милион година тако да овај паук је јако стара врста, значи живи фосил који живи у пећини Мегари прије и него се човјек родио - истакао је истраживач из Сјеверне Македоније Маријан Комненов.
Колико је откриће значајно за науку говори и то да је ово прво откриће такве врсте паука на Балкану. За Озрен ендемска врста. И није то једино што су истраживачи открили на Озрену. Тритон-македонски крестасти водењак, Маглајски големаш-ендемска врста инсекта и Велики потковичар - угрожена врста шишмиша, неке суод врста које крије планина Озрен.
- Налаз великог потковастог шишмиша чини највећи налазе за БиХ и претпостављамо да је планина Озрен као таква најважније станиште управо за ту врсту - додао је Војо Милановић из Центра за крш и спелеологију Сарајево.
Сва открића на Озрену потврда су, кажу истраживачи, здраве животне средине, коју треба чувати. Тим прије, јер је Озрен предвиђен да буде заштићено подручје.
- Ако је Озрен по плану Републике Српске планиран за заштиту Националног парка, јасно да ми као природњаци, као људи који се баве заштитом природе првенствено смо за заштиту тог подручја у том рангу - истакао је координатор Мреже за заштиту природе Давор Шупуковић.
Зоран Пољашевић, из Удружења за заштиту, истакао је да је то феномен сам по себи.
Осим животињског на Озрену егзистирају и ријетке биљне врсте. Присутан је и соко ластавичар, чија се популација у БиХ процјењује на само 100 до 200 парова. Истраживање се наставља, а потенцијала осим у пећинама имају и друге озренске локације, попут Дубоког Потока у Текућици, које крију ријетке врсте алги и гљива.
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.