Обиљежено 28 година од егзодуса Срба из Санског Моста

Срна
Симболичним бацањем цвијећа у ријеку Сану у Приједору је данас обиљежено 28 година од егзодуса Срба из Санског Моста
Foto: Срна | Симболичним бацањем цвијећа у ријеку Сану у Приједору је данас обиљежено 28 година од егзодуса Срба из Санског Моста

ПРИЈЕДОР- Симболичним бацањем цвијећа у ријеку Сану у Приједору је данас обиљежено 28 година од егзодуса Срба из Санског Моста, гдје је до рата живјело њих 27.000.

Драгана Радовић избјегла је из Санског Моста на данашњи дан 1995. године са троје дјеце и тога дана погинуо је њен муж.

"Живјела сам у нади, хајде, да је жив. Међутим, четири године сам га тражила, тек 1999. сам га пронишла у Бањалуци, тамо су довозили наше војнике, који су били на овим ратиштима", присјећа се Драгана.

Марко Кандић из Купреса учесник је рата од 3. априла 1992. до 24. децембра 1995. године и на данашњи дан био је са приједорским јединицама овдје, па се сјећа доласка избјеглица из Санског Моста.

"Има нас овдје, ја мислим, из 30 општина из БиХ што се овдје слило. Тешки су то тренуци, нема тога ума који може то описати. Рецимо, кад човјек изгуби све своје, што ти је и прадјед стицао и што је имао, ми смо морали напуштати", рекао је Кандић.

Градоначелник Приједора Слободан Јавор рекао је да је управо овај мост на ријеци Сани значио прелазак више од 27.000 Срба на сигурну територију, гдје су многи од њих овдје основали своје породице и формирали домове и остали.

"Нажалост, сви се присјећамо тог времена и сваког 10. октобра се окупимо. Оно што је заиста данас јако битно рећи и напоменути је да смо ми сви овдје једно, да смо ми становници овога града, без обзира ко је одакле дошао. Живимо и радимо као једно. Желимо да пошаљемо поруку мира", рекао је Јавор.

Он је истакао да су добродошли сви који су добронамјерни, који имају добру, искрену жељу да граде заједно Приједор, Републику Српску, БиХ.

Потпредсједник Организације породица заробљених и погинулих бораца и несталих цивила града Приједора Славиша Кнегињић рекао је да је данашња порука та да се више никад не деси да српски народ доживи егзодус, подсјетивши да од некадашњих 28.000 Срба у том граду данас нема ни хиљаду.

"Тешка је ситуација. Наши људи лоше живе у Санском Мосту. Кад упоредите Приједор и Сански Мост, видјећете огромну разлику у повратницима. У Санском Мосту немају ни пута, ни струје, Приједор је много другачији град што се тиче повратника", оцијенио је Кнегињић.

Организација породица заробљених и погинулих бораца и несталих цивила града Приједора данашњи датум обиљежава 11 година.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана