Обиљежен дан Турјака и 80 година од прве партизанске акције

Срна
Foto: срна

ГРАДИШКА - Служењем парастоса и полагањем вијенаца на спомен-обиљежја погинулим борцима Народно-ослободилачког рата и жртвама фашистичког терора Другог свјетског рата и погинулим борцима одбрамбено-отаџбинског рата, у Турјаку на подручју Градишке данас је обиљежен Дан мјесне заједнице и 80 година од прве партизанске акције на овом простору.

Вијенце су положили представници Града Градишка, СУБНОР-а, градске и мјесне борачке организације и Савјета мјесне заједнице Турјак. Градоначелник Градишке Зоран Аџић рекао је да сјећање на дан прве партизанске акције и побједе на подручју Градишке буди осјећај среће и поноса јер је донио слободу, али са собом носи и тугу и сјету због свих страдалих становника и бораца овог краја.

Аџић је навео да је током Другог свјетског рата погинуло око 1.500 цивила и бораца из Турјака, од којих је више од 400 ђеце, док је на подручју тадашње општина Градишка страдало 16.500 становника, од којих 5.415 ђеце млађе од 14 година. "Срби су на овим просторима увијек били слободарски народ. Желимо да бранимо само своје право на живот и суживот на овим просторима и ништа друго не тражимо. Тражимо да будемо поштовани, а у Турјак, Градишку и Републику Српску су добродошли сви људи добре воље, који са нама заједно желе да развијају ово подручје“, нагласио је Аџић.

Он је додао да треба учити младе да знају шта је то слобода и Република Српска и како се за њу кроз прошлост борило. Предсједник Градског одбора СУБНОР-а Градишка Никола Крагуљ рекао је да је ово значајан датум, када се први пут након окупације од њемачке и усташке војске неко на ширем подручју томе супротставио и донио слободу на простору од Турјака до Подградаца.

"Поносни смо на ту партизански акцију јер је она допринијела развоју свијести о потреби отпора према тадашњим окупаторима. Ово је доказ слободарске традиције народа који је увијек настојао да буде слободан и да се одбрани и живи на својим вјековним просторима“, навео је Крагуљ.

Прва партизанака акција у Турјаку имала је ођек и код окупатора, који су постали свјесни да на овом простору неће моћи лако да држе народ у покорности и у јуну 1942. године покренули офанзиву на Козару. Та офанзива била је увод у трегедију народа овог крај и губитак великог броја становништва, посебно у Јасеновцу и другим логорима. Турјак је 16. децембра 1941. године ослобођен од јаких снага усташке и њемачке војске, након чега је народ предахнуо и почео нормално да живи све до 14. марта 1942. године када је овај крај поново окупиран.

 

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана