Несавјесни возачи глуви за сирене

Милош Васиљевић
Несавјесни возачи глуви за сирене

БАЊАЛУКА - Возачи Хитне помоћи у борби су са временом како би некоме спасли живот, почесто су у питању минуте па чак и секунде, а да им се на путу попријече друга возила, свједочи податак да су од 2020. године учествовали у 17 саобраћајних несрећа.

Њихов савезник како би пацијента што прије одвезли до здравствене установе или изашли на терен када је неко повријеђен, морали би бити возачи, који неријетко не поштују правила склањања када виде ротациона свјетла или чују сирену.

Према подацима Министарства унутрашњих послова (МУП) у првих осам мјесеци ове године саобраћајну несрећу имало је пет санитетских возила.

Од тога су, додају, три биле са лаким тјелесним повредама, једна са тешким, а једна несрећа са погинулим лицем.

- У четири несреће осим возила Хитне помоћи учествовало је и друго возило, а у једној несрећи са лаким тјелесним повредама учествовало је само возило Хитне помоћи - рекли су из МУП-а.

Додали су да су лани на друмовима Српске забиљежене три, 2021. године четири, а 2020. пет саобраћајних несрећа у којима су учествовала кола Хитне помоћи.

Вршилац дужности замјеника директора Агенције за безбједност саобраћаја Републике Српске Милија Радовић рекао је за “Глас Српске” да је на путевима доста савјесних возача који поштују правила када је с друге стране возило Хитне помоћи, али да проблем стварају они који не поштују правила када чују звук сирене. 

- Возачи недовољно дају предност возилима Хитне помоћи. Недовољно смо се и кроз обуку возача упознали са безбједносним коридором који се успоставља када наиђе возило са ротацијом, гдје се остала склањају у своју десну страну остављајући простор за пролазак. Савјесни смањују брзину кретања, заустављају возило по потреби, скрећу у десну страну и слично, али, комплетно, нисмо системски посветили томе пажњу - рекао је Радовић.

Према његовим ријечима, Агенција није имала ниједну кампању на ову тему, јер немају новца за ту сврху, а Радовић сматра да су и те­ како потребне да би едуковали возаче, посебно младе, како да правилно поступе.

-  Мора се подићи свијест код возача како поступити у случају наиласка возила Хитне помоћи. Знамо шта је њихова улога, морају возити брзо јер су у питању минуте и секунде да се спасе нечији живот. Обављају јако стресан посао, и сви остали који им се нађу на путу имају обавезу да им олакшају да прођу што брже - рекао је Радовић.

Ватрогасци

Према подацима Министарства унутрашњих послова, много рјеђе у несрећама учествују ватрогасна возила.

- Ове године још нису евидентиране саобраћајне несреће у којима је учествовало ватрогасно возило. Лани само имали два таква случаја, док је 2021.  године била једна таква саобраћајна несрећа - рекли су из МУП-а.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана