Мањак знања, али и воље гура друштво у суноврат

Анита Јанковић Речевић
Мањак знања, али и воље гура друштво у суноврат

БАЊАЛУКА - Учестали случајеви насиља у Републици Српској индикатор су све дубље кризе у друштву која је, према оцјени стручњака, проистекла из површног обављања посла у свим сферама, упорног гурања негативних појава под тепих, али и изостанка жеље, воље и знања да се уђе у срж проблема ма колико били озбиљни и пријетећи по систем и будућност земље.

Став је ово домаћих социолога, психолога, синдикалиста и безбједњака који су за “Глас” коментарисали појаве и узроке који доводе до све насилнијег понашања грађана, али и повећаног степена нарушене безбједности радника у одређеним професијама. У свега петнаестак дана у Српској физичком нападу били су изложени професорица средње школе у Бијељини, докторица Дома здравља у Братунцу, те угледни требињски адвокат. Професорицу је ошамарио отац ученика, љекарку хитне помоћи претукао пацијент, док су адвоката киднаповала три лица захтијевајући да предузме одређене радње које се тичу његовог пословања.

Социолог Драго Вуковић каже за “Глас” да су ови, али и други појединачни случајеви насиља индикатор кризе друштва, односа, али и личности. Узнемирујућа негативна дешавања, која су забиљежена и у стабилним временима, тврди Вуковић, неће никада нестати, али је кључно како систем реагује на такве појаве и када препознаје узроке који доводе до посљедица.

- Ми се не бавимо суштинским анализама друштвеног стања и у свим  областима чепркамо по површини, ни у једној области не улазимо у срж. То важи за политику, образовање, здравство, науку, културу... Реагујемо само када се деси нешто драматично, али и то буде површно. Осудимо вршњачко насиље, убиства, напад на професора, љекара, адвоката, али нико не поставља питање гдје су узроци. А они су у систему који реагује искључиво површно. Потребна нам је анализа стања ауторитета, прије свега у институцијама, јавним и образовним, испитати њихову способност да реагују. Превенција је важнија од санирања посљедица - прича Вуковић.

Ово друштво, казује Вуковић, нарочито бјежи од суштине која указује на стање вриједносног система.

- Градимо неко ново друштво, посткомунистичко, а немамо нови вриједносни систем, нисмо га изградили нити се ради на томе. Глобална идеологија је погубна за традиционална друштва у транзицији. Много се промовише насиље, агресија, погрешно се схватају права и слободе. Све што хоћемо да спријечимо или казнимо неко забрани под паролом да се људске слободе не смију угрожавати - појашњава Вуковић. 

Декан бањалучког Факултета за безбједност и заштиту Слободан Жупљанин истиче да бројна догађања у региону, Европи и свијету указују на појачано насиље, безакоње, неред те угроженост људи и њихове имовине.

- Очигледно је да долази до одређеног моралног суноврата у читавом свијету и да је нешто што је некада било светиња данас безначајно, предмет напада од стране појединаца који имају изражен степен агресивности. Очигледно је да су одређене структуре затајиле. Субјекти који су задужени за област безбједности морају повећати своје активности, али сасвим сигурно и сви остали,  комплетна друштвена заједница, почев од породице, школе... Морају се запитати докле смо стигли, шта нас је довде довело и како можемо из свега тога да изађемо - казао је Жупљанин за “Глас” и додао да се наметнула обавеза мултидисциплинарног приступа великог броја струка и области, те да се питањем насиља морају бавити социолози, психолози, демографи, криминолози, криминалисти, љекари и републичке институције. Он сматра да је потребно приступити снажнијој репресији како би се спријечиле нежељење посљедице по друштво.

-  Ако посматрамо БиХ, Српску, Србију и окружење, свакодневно се суочавамо са насиљем. Ако се појединачни случајеви препусте, не буду истражени, анализирани и процесуирани, то може довести до снажне  ескалације насиља. Уколико починиоци виде да држава нема адекватне одговоре на њихово противправно понашање, насиље може брзо да се прошири. Ако неко зато што некога нападне, удари га, нанесе тјелесну повреду, добије новчану казну или, евентуално, неколико дана затвора, то није довољно снажно да би га спријечило у вршењу нових истих или сличних дјела - сматра Жупљанин. 

И бањалучки психолог Александар Милић сматра да је репресија важна како би се степен насиља смањио, али акценат ставља на превенцију која мора бити изражена у најранијем периоду васпитања људи.

- Насиље је све присутније у заједници, од породице, преко радних мјеста, а испољавају га људи у различитим околностима и са различитих позиција и стичем утисак да насилно понашање постаје уобичајено. Све упућује на то да  цјелокупна заједница постаје неповољна по одрастање. У вртићима, школама, на факултетима се мора појачати превенција јер дјеци, али и стручњацима недостаје едукација прилагођена условима у којима живимо. Васпитни рад мора бити појачан, јер само здраво одрастање може изродити здравог, способног и нормалног човјека и исту такву заједницу - навео је Милић. 

Друштвена заједница, казује Милић,  мора бити више стручно подржана.

- Политички систем мора имати слуха за научна сазнања јер код нас недостаје ангажовање струке, а то је неопходно да би се поправило стање у нашој заједници, која је данас готово па нефункционална. Поједине институције не функционишу квалитетно и ваљано, а најгоре од свега је што грађани почињу бити толерантни према таквим стварима, губе повјерење у систем. Из тог неповјерења рађају се одређене фрустрације па појединци дођу на идеју да правду узму у своје руке. Изаберу да насиљем рјешавају проблеме умјесто да се повјере установама и институцијама захтијевајући рјешење - појаснио је Милић.

ПРОТЕСТ

Протестни скуп “Стоп насиљу над просвјетним радницима” биће одржан данас у центру Бијељине поводом недавног напада на професорицу Пољопривредне и медицинске школе у том граду.

- Желимо скренути пажњу јавности на тежак положај просвјетних радника, против смо насиља у школама, али и било гдје другдје. Превише је насиља у друштву и сматрамо да је неопходно пооштрити прописе према којима се третирају напади, поготово физички - казао је предсједник Синдиката образовања, науке и културе РС Драган Гњатић.

ОСУДА

Адвокатска комора РС саопштила је да је у шоку поводом вијести о отмици њеног члана Драгана Шкулетића, адвоката из Требиња, коме су 23. октобра у вечерњим часовима у требињском насељу Брегови три лица препријечила пут, ушла у возило и наредила му да их вози на одређену локацију на подручју града.

Истакли су да ово није први пут да су адвокати, чланови Адвокатске коморе РС, жртве “монструозних планова и најтежих облика кривичних дјела”.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана