Препоруке љекара: Шта учинити да вирусни менингитис не остави посљедице

Милијана Латиновић Радошевић
Препоруке љекара: Шта учинити да вирусни менингитис не остави посљедице

БАЊАЛУКА - Број малишана хоспитализованих у Универзитетском клиничком центру (УКЦ) РС због вирусног менингитиса порастао је на 11, међутим педијатри истичу да се болест препозната на вријеме уз адекватну терапију успјешно лијечи и не оставља посљедице.

Из УКЦ-а су јуче навели да је у Клиници за дјечије болести тренутно 11 дјеце са дијагнозом менингитис.

- Најмлађе дијете је узраста шест мјесеци, а најстарије 12 година. Општи инфективни синдром, позитивни менингеални знаци. Сви су тренутно стабилни - навели су из УКЦ-а.

Судећи према информацијама из домова здравља широм Српске, вируса за сада спорадично има само у Котор Варошу и Бањалуци.

Директор которварошког Дома здравља “Свети Пантелејмон” Владимир Бибић казао је да вјерује да се ситуација полако смирује.

- Код још једног дјетета из наше општине је потврђен вирус, ријеч је о сестри дјечака који је претходно оболио. Чекамо резултате за још четворо дјеце. Судећи по броју долазака у Дом здравља, сматрам да ово полако пролази - рекао је Бибић.

Педијатар у тамошњем Дому здравља Драгана Кнежевић појаснила је за “Глас” да се вирусни менингитис јавља повремено и наглашава да је паника међу родитељима без разлога.

- Ријеч је о ентеровирусу који се нормално налази међу дјецом. Овога пута десило се да се манифестује клиничком сликом вирусног менингитиса. Ријеч је о инфективном обољењу које се у највећем броју случајева на вријеме препозна и не оставља никакве посљедице. Посљедице неуролошког типа могу се јавити уколико се дијете не лијечи од самог старта, али не вјерујем да у овом периоду уопште постоји такав случај. Почесто се и из превентиве дјеца третирају антибиотицима да се превенирају те најтеже посљедице - објаснила је Кнежевићева.

Поновила је да су неуролошке посљедице веома, веома ријетке.

- Већ код појаве симптома као што су повишена температура, мучнине па чак и повраћања, општа слабост, започињемо лијечење. Код дјеце слабијег имунитета вирус продире до нервног система и јавља се главобоља, укочен врат, болови у вратном дијелу кичме, смета им свјетлост. Вируси изазивају блажи облик болести у односу на бактерије, брже пролази и успјешно се лијечи - истакла је Кнежевићева и апеловала на родитеље да не траже симптоме на интернету и не стварају додатни стрес, већ да дјецу доведу љекару.

Из бањалучког Дома здравља казали су да су у току прошле седмице Хигијенско-епидемиолошкој служби у овој здравственој установи пријављена укупно три случаја обољевања од вирусног менингитиса.

- У питању су једно дијете предшколског узраста и двоје дјеце школског узраста. Приликом епидемиолошког анкетирања добили смо информацију од родитеља да се обољела дјеца боље осјећају - истакли су у овој установи. 

Директор зворничке Болнице Иван Поповић казао је “Гласу” да су посљедњи пут прије неколико година имали пацијенте са вирусним менингитисом.

- Имали смо тада петоро обољелих, алармирали и Институт за јавно здравство РС и подигли све на виши ниво да би исход био најбољи могући - рекао је Поповић.

ПОЛА ЗДРАВЉА

Педијатар Драгана Кнежевић је истакла да је општа хигијена дјетета кључна. 

- Дјеца су најчешћи преносиоци јер највише бораве у колективима, било да је ријеч о предшколским или школским установама. Хигијена просторија и свих површина са којима дјеца долазе у контакт мора се подићи на виши ниво, потребно је дезинфиковати играчке, прозрачивати просторије. Дјеца би требало да учесталије перу руке, јер се вируси преносе преко прљавих руку - рекла је Кнежевићева. 

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана