Коста Шумар први који ће се бавити вјештачком оплодњом пчела

Срна
Foto: Срна

ПАЛЕ - Двадесетосмогодишњи Коста Шумар са Пала наставља породичну традицију и за пољопривреду производњу има озбиљне планове које се односе на вјештачку оплодњу пчелињих матица, чиме би постао први у Републици Српској и Федерацији БиХ да се овим бави.

Шумар прича за Срну да је боравио у Чешкој на обуци за вјештачку оплодњу пчелињих матица, чиме се планира бавити у наредним сезонама.

"То ће утицати на побољшање пчелиње производње, како код мене тако и у цијелој БиХ. Радићу на очувању и узгоју Апис меллифера Царница пчеле. То је медоносна пчела која је одувијек била заступљена на нашим подручјима", објашњава Шумар.

Он каже да је ријеч о најбољој пчели према свим карактеристика за ово подручје.

Шумар је магистар на Пољопривредно-прехрамбеном факултету у Сарајеву и каже да нико до сада није радио његову тему магистарског рада која се односи на вјештачку оплодњу матица и да је једини пчелар који ће се бавити тиме.

Он прича да се његове кошнице налазе у подножју планине Романија, у селу Подмједеник које је 17 километара удаљено од Пала, те да производњу планира подићи на виши ниво.

Шумар истиче да има 100 кошница и да чува традицију свога дједа.

"Пчеларством и производњом меда почео сам се бавити из хобија, а послије је то прерасло у велику љубав. Садашњим капацитетом можемо покрити тренутну потражњу на кућном прагу, која износи од 600 кила до тоне", наводи Шумар.

Осим меда, Коста производи и матичну млијеч, прополис, пергу, восак, све високе љековитости.

"Матичну млијеч и пергу ријетко ко производи, поготово млађи пчелари. Није захтјевно, има посла, али много волим да радим. Отац и брат ми помажу током врцања меда који се некада дешавао у августу и септембру, а сада има више паша, па се врца од априла па надаље. Свака година код пчелара је различита и не може се поредити са претходном", објашњава Шумар.

Постоје разне врсте меда - багрем, ливадски, шумски, разни цвјетни медови, све што је заступљено у Републици Српској и БиХ, каже Шумар и додаје да један од квалитетнијих који прави јесте шумски.

ОКРЕНУТИ СЕ ЗДРАВОМ СЕОСКОМ ЖИВОТУ

Шумар наводи да би на Палама тешко ко од младих прихватио живот на селу, али када се гледа нека шира слика - крајње је вријеме да се окрену сви здравом сеоском животу.

Он наглашава да се сва помоћ пчелара остварује у виду субвенција преко Удружења пчелара Пале, општине Пале, Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде Републике Српске и од Федерације БиХ, али да треба јача подршка и мотивација.

Према његовим ријечима, сем поменуте подршке донесени су и нови закони којима се помажу млади у пољопривреди, што је велики напредак и од велике је помоћи за пољопривреднике.

"Јачом подршком и мотивацијом сваки пољопривредник унаприједиће производњу", поручује Шумар и истиче да пољопривредна производња изискује дисциплину, мотивацију и обавља се свакодневно, а не периодично.

МРЕЖА МЛАДИХ АГРОПРЕДУЗЕТНИКА – ПРИЛИКА ЗА РАЗМЈЕНУ ИСКУСТАВА

Шумар је члан Мреже младих предузетника и учествовао је на Конференцији младих агропредузетника која је одржана у Обудовцу.

Он сматра да се ту младим пољопривредницима пружа подршка, размјењују искуства, знања, али и промовишу властити производи из свих крајева Републике Српске и шире.

Шумар позива све да купују домаће, ради развоја пољопривреде, а младим пољопривредницима поручује да не напуштају своју земљу.

Заинтересовани за Костине производе могу их потражити на "Инстаграм" профилу med_golden_drop.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана