Какви су ефекти подршке незапосленим родитељима четворо и више дјеце у Српској

Анита Јанковић Речевић
Какви су ефекти подршке незапосленим родитељима четворо и више дјеце у Српској

БАЊАЛУКА - Финансијска подршка од 750 КМ која од јануара прошле године сваки мјесец лијеже на рачуне незапослених родитеља четворо и више дјеце у Српској довела је, тврде стручњаци, до повећаног рађања беба, али истовремено и мотивисала поједине мајке да дају отказ и оду са тржишта рада.

Примање у мјесечном износу од 750 КМ и припадајући доприноси исплаћују се у складу са Законом о подршци незапосленом родитељу четворо и више дјеце у Републици Српској. Циљ је побољшање материјалног статуса тих породица, с обзиром на то да право на новчано примање и припадајуће доприносе има један од родитеља четворо и више дјеце, као и запослени самохрани родитељ те у нарочито оправданим случајевима старатељ са којим дјеца живе у домаћинству. 

У Министарству породице, омладине и спорта РС кажу за “Глас” да је новчану подршку од 750 КМ у септембру ове године остварило 4.474 корисника, док је у јануару 2023, када је закон ступио на снагу, било 3.027 корисника права. 

- Из буџета Српске лани је издвојено 56 милиона КМ за исплате новчаних примања и припадајуће доприносе незапосленим родитељима, док је ове године за те намјене планирано 60 милиона КМ. Од јануара до септембра ове године исплаћено је 46,8 милиона КМ - рекли су у Министарству породице. 

Нагласили су да је досадашња примјена закона испољила позитивне, али и негативне ефекте. 

- Подршка привремено ублажава, а дјелимично и рјешава социјални статус породице до проналаска посла родитеља. Посебно пружа подршку дјеци у смислу задовољавања њихових материјално-социјалних потреба, што Српску у овој глобално негативној економској атмосфери сврстава у ред хуманијих и цивилизованијих друштава која посебно брину о дјеци вишечланих породица - рекли су у ресорном министарству и додали да је захваљујући примјени закона током прве године примјетно веће укључивање ромске дјеце у образовни систем, будући да је један од услова за остваривање права да малишани похађају основу школу у Српској.

Када је ријеч о негативним ефектима, у Министарству породице наводе да је повећан број захтјева за раскид уговора о раду, посебно од стране жена. 

- Излазак женске радне снаге са тржишта рада супротан је препорукама за креирање популационе политике. Политике оснаживања жена и једнакости полова представљају значајан потенцијал за развој мјера популационе политике. С обзиром на то да жене поред радног ангажмана углавном сносе и највећи терет родитељства, потребно им је, уз различите видове подршке, олакшати тај терет, бригу и одговорност - казали су у министарству и нагласили да треба подржавати радно ангажовање жена уз залагање за равноправнију подјелу улога у породици, подстицањем одговорног очинства и промјену свијести о важности улоге оца у развоју дјетета. 

У ресорном министарству увјеравају да укључивање оца у обавезе у вези са подизањем дјеце, али и дијељење обавеза у домаћинству између мушкарца и жене може значајно утицати на одлуку жене о рађању.

За првог човјека републичког Удружења породица са четворо и више дјеце  Миладина Готовца новчана подршка од 750 КМ представља најбољу мјеру у историји Српске и треба је посматрати искључиво као позитивну и пронаталитетну јер је, како тврди, довела до повећања броја беба у Српској. 

- Само у општини Теслић је рођено око 40 беба у породицама које су имале троје дјеце, а не четврто су се опредијелиле након увођења ове подршке. Доказ повећаног рађања је видљив и у расту броја корисника права, али и статистичким подацима за прошлу годину када је у Српској рођено око 200 беба више него 2022.  Увјерен сам да ћемо у овој години имати и до 500 новорођених више него лани - рекао је Готовац и додао да је ова подршка од огромног значаја, јер више нема вишечланих породица без примања.

Готовац сматра да овај вид подршке не би требало посматрати кроз призму негативности, јер није довела до масовног напуштања посла. 

-  Познајем неке мајке које су дале отказ након увођења права, али то су биле жене које су радиле за минималну плату у приватном сектору, због чега су биле ускраћене за вријеме проведено с дјецом - појаснио је Готовац. 

СРЕДЊА ШКОЛА

Миладин Готовац каже да ће приликом наредног разговара са предсједником РС Милорадом Додиком предложити да незапослени родитељи новчану помоћ примају до завршетка средње школе, а не до навршених 18 година, како је сада случај.

-  Многа дјеца похађају четврти разред средње школе, а 18. рођендан прославе по завршетку трећег разреда - казао је Готовац. 

 

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана