Инвестиције нису стале ни у пандемији
БАЊАЛУКА - На рачуне 94 предузећа у Српској лећи ће два милиона марака за подршку инвестиционим пројектима, а уз помоћ нових технологија домаћи привредници јачају позицију и на европском тржишту.
На јавни позив за додјелу средстава привредним субјектима за подршку инвестиционим пројектима у условима пословања изазваним пандемијом вируса корона, које је расписало Министарство привреде и предузетништва РС, пријавило се 138 предузећа, од чега је једна пријава била неблаговремена. Подршка је одобрена за 94 привредна субјекта, а потписивање уговора почиње већ данас.
Власник фирме “Пчелица Маја” из Билеће Драго Вујовић рекао је за “Глас Српске” да је подршка из Министарства привреде и предузетништва најљепша новогодишња честитка коју је ово предузеће добило.
- Прије почетка пандемије, у прошлој години, започели смо пројекат аутоматизације производње да бисмо одржали конкурентност, јер ако нисте конкурентни, на тржишту БиХ не можете ништа. У то вријеме подигли смо кредит и купили машине, а потом је све стало. Рате су стизале, а пословање је било отежано - рекао је Вујовић. Појаснио је да је ријеч о специјалним машинама на текстилу, а с обзиром на то да у погонима “Пчелице Маје” настају најљепши одјевни предмети за бебе, морају се користити еко-боје, тако да су за то потребни и специјални штампачи.
- Само тај штампач кошта око 25.000 марака. Годину смо успјели завршити на нули и што је још важније сачувати сва радна мјеста. Чак смо и запослили неколико радника колико смо планирали кроз тај пројекат и започели њихову обуку. Успјели смо премостити све потешкоће и настављамо даље - истакао је Вујовић и додао да ће кроз подршку ресорног министарства добити 17.099 КМ.
Да је свака подршка, посебно она која стиже у вријеме свјетске кризе, привредницима и те како значајна сагласан је и власник и директор фирме “Металац МБМ” из Дервенте Слободан Голуб, који истиче да ће овој фирми на рачун лећи 20.848 марака.
- У иновирање производње у прошлој години уложили смо 215.000 марака. Успјели смо да набавимо и трећег робота, иако је прошла година била убједљиво најтежа у нашем двадесеттрогодишњем пословању - рекао је Голуб, нагласивши да је око 97 одсто производње овог предузећа, које се бави обрадом и варењем метала, намијењено за извоз.
Голуб је казао да су до првог јуна прошле године пословали у минусу од 42 одсто у односу на исти период 2019. године, али да је у другом полугодишту почео опоравак те да су добрим дијелом испливали из кризе.
- На крају прошле године обим посла био је за 18,3 одсто мањи у односу на крај 2019. године - рекао је Голуб. Додао је да је упркос проблемима улагање у савремену опрему и очување радних мјеста било приоритет те да и у овој години планирају нова улагања.
- Планирамо нова улагања, јер без тога не можемо ни изаћи на европско тржиште, а камо ли бити конкурентни. Прије пет година купили смо ласер за сјечење свих материјала, а сада планирамо набавку још једног и та инвестиција коштаће нас око 550.000 марака - рекао је Голуб.
Јавни позив
У Министарству привреде и предузетништва су појаснили да је привредницима по основу два јавна позива одобрено укупно два милиона марака, односно по милион за сваки.
Предмет додјеле средстава био је пројекат привредног субјекта који се односи на набавку савремених технологија и опреме, односно увођење нове или значајно побољшане постојеће технологије или набавку нове или коришћене опреме која није старија од 12 година.
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.