Иницијатива Удружења „Мисли добро“: Велепродајне марже на лијекове смањити на шест одсто

ГС
Иницијатива Удружења „Мисли добро“: Велепродајне марже на лијекове смањити на шест одсто

САРАЈЕВО – Удружење „Мисли добро“ из Бањалуке поднијело је данас иницијативу за измјену Правилника о начину контроле цијена, начину обликовања цијена лијекова и начину извјештавања о цијенама лијекова у БиХ којом се тражи да се велепродајне марже смање са осам на шест одсто.

Иницијативом је затражено и да се као референтне земље за израчун цијена лијекова узму Србија, Хрватска и Сјеверна Македонија, а не као што је сада случај Србија, Хрватска и Словенија гдје је је животни стандард далеко већи у односу на БиХ. Тако би на тржишту БиХ, а како је оцијењено, дошло би до значајног смањења лијекова и то не би угрозило пословање било којег привредног субјекта.

Инцијатива је послата Агенцији за лијекове БиХ, Стручном савјету Агенције за лијекове БиХ, Савјету министара БиХ и Министарству цивилних послова БиХ.

-Не тражимо ништа што већ нема у региону. Регулатива која је тренутно на снази у БиХ у искључивом је интересу велетрговаца и малопродајних ланаца апотека и највише на штету грађана. Тржиште лијекова у БиХ вриједно је више од 700 милиона КМ и очигледно је да се регулатива усвајала под утицајем разних лобија. Тражимо само да се велепродајне марже ускладе са онима у региону јер у Србији и Црној Гори је максимална велепродајна маржа шест одсто, а у БиХ осам одсто - рекао је пројект менаџер Удружења „Мисли добро“ Урош Вукић на конференцији за новинаре у Сарајеву, пренијеле су "Независне".

Члан Удружања Саша Стефановић појаснио је да би корист од усвајања иницијативе имала шира друштвена заједница како грађани тако и фондови здравственог осигурања и болнице.

-С обзиром на профит који остварују велетрговци и малопродајни ланци апотека, сигурни смо да ни у њиховом пословању не би дошло до озбиљних проблема. Фармацеути су затварањем својих бизниса пријетили и када је усвајан Правилника о начину контроле цијена, начину обликовања цијена лијекова и начину извјештавања о цијенама лијекова у БиХ, али до тога није дошло. Чак у односу на 2017. годину у БиХ имамо далеко више апотека - нагласио је Стефановић.

Ово удружење недавно је јавности презентовало резултате анализе "Реална цијена лијекова" која је показала да грађани БиХ плаћају највише цијене лијекова у односу на Хрватску, Србију и Црну Гору.

Када је ријеч о Правилнику, Босна и Херцеговина до 2017. године била је једина земља у Европи која није имала такав документ.

Анализа "Реална цијена лијекова", урађена је у оквиру пројекта "Подршка грађанима у борби против корпције" који имплементирају Центри цивилних иницијатива уз финансијску подршку УСАИД-а.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана