Ево колико је кажњено за паркирање на мјесто за лица с инвалидитетом

Г.С.
Foto: Инфо Приједор

БАЊАЛУКА - Од јуна прошле године у Републици Српској кажњено је 385 возача који су непрописно паркирали возила на мјеста предвиђена за особе с инвалидитетом.

Наиме, како наводе из Министарства унутрашњих послова РС, до јула прошле године казне за паркирање на мјеста предвиђена за особе с инвалидитетом нису биле одвојене, преносе Независне.

„С обзиром на то да се санкције изречене прекршајним налозима евидентирају у Регистар новчаних казни и прекршајну евиденцију (РНКиПЕ), а претраге из евиденције се врше на основу прописане санкције (казнених одредби), нисмо у могућности издвојити податке о броју санкционисаних прекршаја за период од јануара до јула прошле године јер су у наведеном периоду санкције за све облике непрописног паркирања биле прописане једном казненом одредбом“, казали су из МУП-а.

Како додају, Законом о основама безбједности саобраћаја на путевима у БиХ прописано је да возач не смије зауставити или паркирати возило „на мјесту које је означено као паркинг-простор за лица с инвалидитетом ако возило није обиљежено знаком“.

„Законом о допунама Закона о основама безбједности саобраћаја на путевима у Босни и Херцеговини из јуна 2023. године за наведени прекршај прописана је новчана казна у износу од 200 КМ, умјесто до тада прописане новчане казне у износу од 40 КМ“, наводе из МУП-а.

Дејан Трнинић, директор Удружења жртава саобраћајних незгода „Степ“, истакао је за „Независне новине“ да је број казни које су исписане веома мали.

„Бројка која се односи на цијелу Републику Српску је веома мала. Ми имамо два проблема, односно кажњавају се возачи на јавним паркинзима, ту контролу врши Комунална полиција онолико колико може, док, с друге стране, имам и паркинге у тржним центрима, нарочито у Бањалуци, који су велики проблем“, казао је Трнинић.

Према његовим ријечима, велики проблем представља и кривотворење паркинг-картице те, како каже, тај задатак остаје на МУП-у да га он ријеши.

„Нама су највећи проблем тржни центри. Велики број наших чланова се жали да скоро никад нема слободног мјеста за паркинг, односно да се на мјеста која су предвиђена за особе с инвалидитетом паркира неко други“, казао је Трнинић.

Подсјећамо, Дом народа БиХ усвојио је прошле године допуне Закона о основама безбједности саобраћаја на путевима у БиХ, који се односи на пооштравање новчаних казни и увођење казненог бода за непрописно паркирање на мјесто предвиђено за паркирање лица с инвалидитетом те је новчана казна повећана на 200 КМ, али град Бањалука исту казну повећао је на 500 КМ.

Наиме, тренутна казна за непрописно паркирање на паркинг-мјеста означена за особе с инвалидитетом износи 500 КМ, утврђено је усвајањем измјене и допуне Одлуке о безбједности саобраћаја на путевима у Бањалуци.

Град је раније у образложењу навео да су учестала обраћања удружења лица с инвалидитетом с подручја Бањалуке због несавјесних возача који непрописним паркирањем на паркинг-мјеста предвиђена за паркирање лица с инвалидитетом, како на јавним паркинзима града, тако и на паркинзима у приватном власништву (тржни центри).

 

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана