Домаћини, опрез, трихинела непрестано вреба!
БАЊАЛУКА - Код три дивље свиње током октобра утврђена је трихинела, што је доказ сталне циркулације паразита међу животињама, због чега стручњаци апелују на становништво да током традиционалне сезоне свињокоља, која се полако захуктава у Српској, буду опрезни и месо прије конзумације обавезно однесу на преглед у ветеринарску станицу како би била избјегнута зараза људи.
Помоћник министра за ветеринарство при Министарству пољопривреде, шумарства и водопривреде РС Негослав Лукић рекао је за “Глас” да је посљедњи регистровани случај заразе трихинелом пријављен код двије дивље свиње у Добоју и једне у Источном Сарајеву.
- Контрола меса свиња на присуство Трицхинелле спиралис је веома важна с аспекта безбједности хране. Ријеч је о паразиту који код људи изазива болест трихинелозу, што може довести до озбиљних здравствених компликација. Симптоми су болови у стомаку, дијареја, грозница, болови у мишићима, а у тешким случајевима зараза захвата срце и нервни систем, због чега је од суштинске важности контрола свињског меса прије конзумације - појаснио је Лукић.
Сезона свињокоља у Српској лани је протекла под будним оком стручњака и у строго контролисаним условима како би се сузбило даље ширење афричке куге која је 2023. године десетковала домаће фарме нанијевши огромну штету пољопривредницима. У Републици Српској, према Лукићевим ријечима, тренутно нема активних жаришта куге, међутим, без обзира на то, приликом клања свиња домаћини треба да буду опрезни, а биобезбједносне мјере на фармама морају бити на највишем нивоу.
- Посљедњи регистровани случај афричке куге имали смо прије три мјесеца на подручју Пелагићева, гдје је захваљујући брзој реакцији локалног кризног центра и надлежних ветеринарских служби успјешно сузбијено ширење болести. Међутим, с обзиром на појаву вируса у Брчко дистрикту посљедњих неколико седмица опрез мора бити на највишем нивоу. Посебан акценат треба ставити на промет животиња, у смислу да све свиње које се нађу у промету морају бити прописно идентификоване и да посједују увјерење о здравственом стању - нагласио је Лукић.
Директор Ветеринарске станице Добој Бранко Стевановић истиче за “Глас” да сваке године током сезоне свињокоља анализе покажу присуство трихинеле код неколико домаћих свиња.
- Проценат позитивних случајева није велик, али да откријемо присуство паразита у само једном узорку, спречавамо оболијевање најмање пет до десет људи, колико обично буде на вечери код домаћина након клања свиња. Нажалост, свијест грађана није на високом нивоу и сваке године анализирамо све мање меса, што је дјелимично и посљедица високих цијена товљеника па људи махом кољу једног, умјесто два или три као некад - казао је Стевановић.
Анализа меса, наводи Стевановић, у Добоју кошта 12 марака по свињи.
- По цјеновнику Ветеринарске коморе РС преглед на трихинелу кошта од 12 до 15 КМ, а ми на добојској регији смо се договорили да то буде најнижи износ. Од наредног викенда сезона свињокоља ће бити у пуном јеку и тада очекујемо више посла, анализе су сада спорадичне - навео је Стевановић.
Да је анализа меса неопходна, сматра и предсједник Удружења узгајивача свиња РС Мишо Маљчић наводећи да паразит у сувом месу, због којег домаћини обично и кољу свиње, преживи до конзумације.
- Изузетно је неодговорно не анализирати месо, трихинелоза може бити кобна по људе - упозорава Маљчић и додаје да је понуда товљеника на домаћем тржишту ове јесени добра, те да се цијена по килограму живе ваге креће од 5,50 до шест марака.
Бруцелоза
Негослав Лукић наводи да су током ове године 184 животиње обољеле од бруцелозе, док је тај број лани износио 318.
- Појава бруцелозе код оваца, коза и говеда ове године је забиљежена на подручју Бањалуке, Купреса, Братунца, Градишке, Дервенте, Доњег Жабара, Кнежева, Мркоњић Града, Невесиња, Рогатице, Гацка, Приједора и Сребренице. Жаришта су санирана, а надлежне ветеринарске организације тренутно спроводе превентивну вакцинацију малих преживара, док се код говеда спроводи активни мониторинг бруцелозе - рекао је Лукић.
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.