Добровољно здравствено осигурање од користи за све

Анита Јанковић Речевић
Foto: Дражан Поздеровић

БАЊАЛУКА - Добровољно здравствено осигурање може донијети низ бенефита за послодавце, раднике, приватне и јавне клинике, па чак и саму Републику, а будући да још није на списку услуга које пружају осигуравајуће куће у Српској, представници друштава се залажу за промјену законских прописа која ће им омогућити увођење овог вида осигурања.

Ова идеја презентована је на трећој конференцији “Дани осигурања Републике Српске - ДОРС 2024” која је данас у Бањалуци окупила више од 260 учесника из Српске, ФБиХ, земаља региона, Њемачке, Аустрије и Италије. 

Члан Удружења друштава за осигурање Српске Синиша Куртеш рекао је да су овогодишњи пословни догађај искористили како би надлежним институцијама упутили двије иницијативе чије би спровођење донијело низ бенефита бројним странама.

Министарству финансија Српске упутиће иницијативу за измјену Закона о порезу на доходак с циљем ослобађања одређеног износа премије за увођење добровољног здравственог осигурања које би омогућило послодавцима у Српској да уговоре одређени пакет додатне здравствене заштите за своје запослене.

- На тај начин би послодавци радницима дали нови мотив и бенефит да остану и буду лојални компанијама. Радници би били задовољнији због додатне здравствене заштите, а тиме би се растеретила и Српска, односно јавне болнице и домови здравља. То би допринијело бржем и бољем развоју приватних клиника, осигуравајуће куће би добиле нову премију, а Српска нове приходе кроз убирање пореза на добит. Практично, сви би били на добитку - појаснио је Куртеш.

Друга иницијатива, рекао је Куртеш, биће адресирана на Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде РС, а план је да субвенције које Српска даје пољопривредним газдинствима буду условљене покрићем полисе осигурања у пољопривреди од материјалне штете.

- Недавна свињска куга однијела је 25 милиона КМ директно из буџета РС за намирење штете. Да су та пољопривредна газдинства имала полису осигурања, расход Српске био би нула јер би тај трошак сносила друштва за осигурање - навео је примјер Куртеш.

Предсједник Скупштине удружења осигуравајућих друштава при Привредној комори РС Бојан Поповић рекао је да је сектор стабилан, али да, нажалост, у центар пажње доспијева само када се десе немили догађаји попут разорних бујичних поплава у Јабланици и још неколико општина ФБиХ.

- Ова конференција је прилика да укажемо колики значај има осигурање управо у несрећним дешавањима и да људи треба свакодневно да размишљају о бенефитима полиса, а не само када дође до проблема - рекао је Поповић наводећи да је на конференцији одржано неколико панела на којима су разматране теме важне за индустрију осигурања, финансијске и државне институције.

Поповић је додао да је премија осигурања за девет мјесеци ове године увећана за око 11 одсто у односу на исти период лани.

- Донекле је опао тренд инфлације због које смо плаћали веће одштетне захтјеве него ранијих година. Вјерујем да ћемо завршити годину доста боље, јер је овај сектор у стабилној ситуацији - навео је Поповић.

Штета

Директор “Нешковић осигурања” Миленко Мишановић рекао је да је износ одштете коју исплаћују клијентима из године у годину све већи.

- Током 2007. године износ исплаћене штете био је око 30 милиона, док је прошле године тај број премашио 90 милиона КМ, што је огроман раст. Посљедњих година главни узрок за раст исплаћене штете су климатске промјене које ће очигледно бити изазов и у наредном периоду - навео је Мишановић говорећи на панелу “Обрада и накнада штете - некад и сад”.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана