Директор ФЗО објаснио шта након хакерског напада на ИЗИС и како то утиче на осигуранике

ГС
Директор ФЗО објаснио шта након хакерског напада на ИЗИС и како то утиче на осигуранике

БАЊАЛУКА - Новогодишњи празници и викенд у Републици Српској донијели су незапамћену гужву и хаос у домовима здравља, а ситуација се додатно погоршала хакерским нападом који је паралисао интегрисани здравствени информациони систем.

Директор Фонда здравственог осигурања Дејан Кустурић за АТВ.

је објаснио да су напади почели ујутро 31. децембра, да им је стигла порука да им је постављена бомба.

-Наше су службе одмах реаговали и прво што смо урадили је да смо прекинули комуникацију с нашим екстерним корисницима. Ми имамо више од 6.000 екстерних корисника од којих сваки може бити заражен. Приликом приступања размјени података постаје све рањиво - рекао је он и нагласио је да су службе одмах реаговале.

-Према садашњим подацима база је сигурна, подаци су сигурни - нагласио је и додао да систем није пао, већ да је по служби само "одсјечен" од комуникације што није ништа неуобичајено у оваквим ситуацијама.

Како је истакао, ситуација је показала да сви системи заштите како треба.

Поновио је да је база сигурна и поручио да се не жури са подизањем свих система како би се избјегли додатни проблеми.

-Сигурно у неких 10-15 дана да ће бити повремено пуштање неког од системских рјешења која постоје у ИЗИС-у - нагласио је Кустурић.

Говорећи о мотивима хакерског напада, каже да су они познати онима који су напад извршили.

-Неко ко је покушао некакву пљачку, вјероватно он зна због чега је то урадио и због чега је направио овај проблем. Разлога може бити пуно. Може бити дјечија игра, да покажу како могу да сруше одређени систем, да могу бити професионалци. Имамо сазнањада су у питању исти они који су скоро извели напад и у Србији. Под њиховим псеудонимом су се представљали као неко ко покушава да уцијени одређене институције - каже Кустурић за АТВ.

Увјерен је да ће службе одрадити свој посао како треба и да је МУП већ контактирао Интерпол о овом случају.

Оно што је најбитније, сви осигураници ће имати и даље здравствену заштиту и напад неће утицати на њих.

-Имају право и морају добити апсолутну сву здравствену заштиту од здравствених институција и здравствене институције су добиле јасне инструкције. Ту може бити неки технички проблем у папиролошком смислу да се сачека некакав рецепт, да се сачека упутница, али што се тиче њихових права ИЗИС не лијечи - лијече доктори, здравствени радници. Ово је начин размјене између институција - објаснио је Кустурић.

Истакао је да ће наћи начине како да податке размијене, да покрију овај период и да наставимо радити овако како је до сада било замишљено.

- Што се тиче осигураника, кажем, евентуално у случају неких потешкоћа, могу своја права остварити преко заштитника права у Фонду. У комуникацијама са здравственим институцијама имамо назнаке да неће бити проблема. Кажем, техничке природе да се нешто сачека, да ли да се на папир добије рецепт, или да се чека на упутницу, ми смо то припремили и ово није ништа неуобичајено. Шта да се деси да нестане струје, значи опет се може радити евиденција на неки начин и размјена података - додатно је појаснио.

Још једном је поновио да осигураници могу да користе своја права и здравствене установе треба да им пруже потребне услуге, а Фонд треба да плати ту услугу.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана