Данас је Свети Симеон Мироточиви - требало би да се помолите за ове ствари

Срна, Агенције
Данас је Свети Симеон Мироточиви - требало би да се помолите за ове ствари

Српска православна црква данас прославља Светог Симеона Мироточивог, оца Светог Саве и оснивача династије Немањић која је владала српским земљама дуже од два вијека.

Свети Симеон је монашко име Стефана Немање, утемељивача династије Немањића. Рођен је у Рибници код Подгорице око 1114. године, а умро је на данашњи дан 1199. године у Хиландару. Због чудотворног течења мира из његових моштију, прозван је Мироточивим.

Био је велики владар српског народа, ујединитељ српских земаља, творац независне српске државе, бранитељ православља, прогонитељ јереси.

Кажу да је овај моћни ратник своје земље био милосрдни човек, дарежљив према сиротињи.

Успоставивши мир са околним земљама, 1196. године, одрекао се пријестола у корист средњег сина, касније првог краља из династије Немањића - Стефана Првовјенчаног.

Већ сутрадан се замонашио, у манастиру Студеница, гдје је добио име Симеон. Потом одлази у манастир Ватопед, на Светој гори, код најмлађег сина, тада монаха Саве, касније Светог Саве.

Заједно су обновили манастир Хиландар, који су добили од византијског цара. Стефан Немања је ту поживио само седам мјесеци прије смрти. Мошти су му касније пренијете у Студеницу, његову задужбину.

Винова лоза, изникла из његовог привременог гроба у Хиландару, и данас рађа чудотворно грожђе чији плодови помажу паровима да добију дјецу.

Житије Стефана Немање је остало написано у неколико верзија. Описали су га његови синови- Свети Сава и Стефан Првовјенчани, као и јеромонах Доментијан.

Нданашњи дан, у спомен на Светог Симона, одржавали су се панађури (вашари), а данас је то само обичај у Ваљевској Мионици. У народу се о Стефану Немањи одржало предање као о змајевитом човеку, које потиче од његових ратних успјеха у борбама са моћном Византијом. По предању, био је прождрљив, јер се у њега била увукла ала, па је било потребно и њу хранити.

Свети Симеон Мироточиви се прославља исто као и све друге крсне славе – славски колач, кољиво и вино, и освештањем које обавља свештеник. Уколико падне у мрсни дан, спрема се мрсна трпеза, а уколико падне у посни дан посна. Данашњи празник је непокретан. Крсна је слава Патријаршијске капеле.Народни обичаји кажу да би на овај дан требало да молити се светитељу за неустрашивост, здравље и снагу дјеце, а уколико то учините искрено и од срца, Свети Симеон ће вам услишити молбе.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана