Бројне општине у Српској имају богатство, а добијају мрвице

Милијана Латиновић Радошевић
Бројне општине у Српској имају богатство, а добијају мрвице

БАЊАЛУКА - Више од половине локалних заједница у Републици Српској, њих 35, и у ново љето ући ће са епитетом изразито неразвијене и неразвијене, а оно што их годинама сврстава у те категорије и кочи их на путу напретка јесу танки изворни приходи од природних богатстава, незапосленост и све већи одлив становништва.

Према одлуци Владе Српске, у категорији изразито неразвијених локалних самоуправа идуће године остаће Берковићи, Вукосавље, Источни Дрвар, Источни Мостар, Источни Стари Град, Језеро, Калиновик, Кнежево, Крупа на Уни, Купрес и Лопаре. Друштво им праве Ново Горажде, Осмаци, Оштра Лука, Пелагићево, Рудо, Сребреница, Трново, Чајниче и Шековићи.

Иако мала општина на југозападу Српске, Језеро је локална заједница у којој се сваки дан нешто ново дешава и реализују бројни пројекти, а и даље је у друштву изразито неразвијених.

Начелница општине Снежана Ружичић каже за “Глас” да су све то пројекти који се реализују из донација и разних фондова, а не из изворних прихода.

- Изворни приходи заправо локалне заједнице сврставају у одређену категорију. Сви природни ресурси и богатства општина треба да се ставе у функцију малих, изразито неразвијених локалних заједница. Ми већ неко вријеме радимо на изворном буџету, а он се конкретно веже за концесионе накнаде које ми треба да имамо од рибњака у Језеру, а које до сада нисмо имали. Успјели смо да раскњижимо приходе за водне накнаде од града Бањалуке који су грешком или немарношћу у Пореској управи раскњижавани на Бањалуку, према сједишту фирме “Тропик рибарство”, а не према сједишту ресурса - истакла је Ружичићева.

Додала је да је Језеро добило и два велика спора са “Електропривредом Херцег-Босна”, за накнаде за потопљено земљиште.

- То би такође требало да постане редован прилив. Све то ће и те како повећати наш изворни приход и помјерити нас корак напријед - казала је Ружичићева, додавши да ће Језеро у наредном периоду вршити и процјену шума, јер, појашњава, њиховим шумама управља шумарија “Горица” из Шипова.

Она је упозорила да Језеро, али и многе друге мале општине немају банку, пословнице Фонда здравственог осигурања, Пореске управе, и још много републичких сервиса кроз које би остваривали приливе новца.

Замјеник начелника општине Берковићи Бојан Самарџић казао је да се све ове локалне заједнице суочавају са великим изазовима, од демографије, недостатка јавних услуга, запошљавања и томе слично.

- Постоји низ системских рјешења која би поправила положај ових општина. Прије свега сматрам да и Влада треба да има вољу да буде пружена подршка овим општинама, да буде донесен закон о финансирању јединица локалне самоуправе у оквиру којег би био дефинисан фонд који би представљао стабилан извор финансирања за ове мале општине. Потребно је стимулисати инвеститоре који намјеравају да дођу у ове општине - навео је Самарџић.

Нагласио је да је проблем и недостатак љекара и просвјетара те умјесто стимулације опстанка тих кадрова на терену је евидентно отимање.

- Таман када нађемо и запослимо љекара, тај исти љекар добија понуду од већих здравствених установа и одлази из наше општине - упозорио је Самарџић.

Сматра да је кључно да локалне самоуправе управљају ресурсима који се налазе на њиховој територији.

У нешто бољој позицији од поменутих категорисани су Братунац, Вишеград, Власеница, Доњи Жабар, Костајница, Љубиње, Невесиње, Нови Град и Петровац. Друштво им, у категорији неразвијених, праве и Петрово, Рибник, Рогатица, Хан Пијесак, Шамац и Шипово.

Први човјек Невесиња Миленко Авдаловић казао је за “Глас” да вјерује да ће ова општина у наредне три, четири године изаћи из категорије неразвијених.

- Захваљујући енергетским објектима и бенефитима које ћемо имати од њих вјерујем да ћемо се поправити. У изградњи је вјетропарк, хидроелектрана “Дабар” и вјерујем да имамо велику шансу да будемо развијени - истакао је Авдаловић.

Коментаришући генерално категоризацију локалних самоуправа, Авдаловић је казао да за неке општине нема никакве шансе.

- Зар очекујете да Калиновик или Чајниче пређу из изразито неразвијених у неразвијене општине? Па како? Тамо нема кадрова, зубара, обућара, месаре, пекаре. Има мјеста која су умрла, само то још нико није јавио - закључио је Авдаловић.

Стратегија

Снежана Ружичић је истакла да је Народна скупштина Републике Српске донијела Стратегију о једнаком развоју Српске, а да се тај једнаки развој још не дешава.

- Савез општина и градова би требало посебно да се бави изразито неразвијеним општинама. Потребна је стратегија развоја и опстанка изразито неразвијених општина, јер само са тим локалним заједницама у којима је јако и сточарство и пољопривреда можемо опстати, јер јако село чини и јак град - закључила је Ружичићева.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана