Борба просвјетара креће из понора
БАЊАЛУКА - Деценијско понашање по шаблону "ради, ћути, пусти, проћи ће" гурнуло је просвјетне раднике на дно друштвене провалије у којој су овој, некада цијењеној и просперитетној, професији потпуно свезане руке да посао обавља одговорно и достојанствено, а муљ у који су заглибили приморао је неколицину ентузијаста из бањалучких наставничких редова да се удруже и заједничким снагама од ерозије отргну струку од које увелико зависи и будућност Српске.
Идеја о удруживању родила се прољетос међу просвјетарима Основне школе "Георги Стојков Раковски" у Бањалуци након разочарења у синдикалне представнике који нису нудили рјешење за превазилажење нагомиланих проблема у овој школи, али и генерално у професији.
Предсједница новооснованог Удружења просвјетних радника "Ипак се окреће" Соња Недић за "Глас" прича да је изостанак воље за креирање бољег положаја просвјетних радника код синдикалаца била кап која је прелила чашу и аларм да се морају покренути уколико не желе пензију дочекати у понору у којем им није загарантована ни безбједност на радном мјесту.
- Постало је јасно да наш синдикат неће подузети ништа да се коначно покрену ствари с мртве тачке. Чињеница је да је сат одавно откуцао пет до 12, односно до смо на дну са којег не можемо ниже. Будућност гледана очима просвјетних радника је катастрофална зато смо се удружили, да се гласније боримо за свој статус - прича Недићева и додаје да је оснивачка скупштина удружења одржана средином септембра те да су тренутно у поступку регистрације која би требало да буде окончана до 13. новембра.
Убрзано раде на изради годишњег плана и иницијативе којом желе осигурати већу безбједност радницима школа, болница, али и медијских кућа.
- Горући проблем јесте наша безбједност на послу, у учионици и зборници. Случај професорице у Бијељини је потврдио да заиста нисмо безбједни због чега је наш први задатак иницијатива са захтјевом да се просвјетни и здравствени радници, те новинари третирају као лица које обављају посао од јавног значаја те да се у складу с тим свако кривично дјело над њима посматра као кривично дјело над службеним лицем. До краја године иницијативу планирамо упутити Министарству просвјете и културе РС и Народној скупштини Српске - рекла је Недићева.
Законски прописи и правилник по којем би просвјетари требало да вреднују ђаке и изричу васпитно-дисциплинске мјере, наводи Недићева, нису усклађени.
- Везане су нам руке о питању васпитно-дисциплинског кажњавања непримјерених ђака чиме се аутоматски угрожава наша безбједност. Немамо механизме за кажњавање, односно да себи олакшавамо рад у учионици јер ученика који прави проблеме не смијемо избацити са часа или подићи да одговара. То су ђаци на које критика или снижено владање не утичу, они не поштују наставнике и професоре што се прелијева и на остале - наглашава Недићева и наводи да недавна дешавања у једној бањалучкој школи гдје су ђаци за вријеме малог одмора угасили свјетло у учионици и гађали се столицама најбоље илуструје данашње понашање дјеце.
Недићева не пориче и да је велика одговорност саме професије за стање у којем се налази, наводећи да је то резултат вишегодишњег ћутања струке.
- Не бјежимо од наше одговорности па 30 година нико од нас није проговорио, сваки вид побуне је потпуно изостао. Дјелимично је то тако јер је у нашим редовима много оних који су посао у школи добили на основу политичких веза, путем намјештених конкурса и то су колеге које немају право гласа о питању својих права. Примањем којекаквих радника у просвјету и понашањем ћути, пусти, нека, биће боље довели смо се гдје смо се довели - категорична је Недићева, која тврди да удружење има велику подршку просвјетара свих нивоа образовања, од предшколског, основношколског, средњошколског, високог образовања као и родитеља
Чланство
Соња Недић наглашава да је удружење оформљено на нивоу цијеле Српске, али с обзиром да је тек у замаху највише чланова за сада је из Бањалуке.
- Полако се придружују и колеге из других средина. Оформили смо вибер канал који броји више од 300 чланова, а почетком децембра одржаћемо скупштину удружења и дефинисати сва питања у вези са чланством. Ко год жели да нам се придружи добродошао је да заједно мијењамо садашње стање које није добро ни по кога - казала је Недићева.
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.