Бањалука у знаку домаћих производа!
БАЊАЛУКА - Џемови, сиреви, сокови, љути сосеви, мед, козметика направљена комбинацијом пчелињих производа и љековитог биља само су неки од производа из кућне радиности, који ће бити изложени на сајму “Плодови села малих произвођача” у Бањалуци, гдје ће се окупити више од 50 излагача из цијеле Републике Српске.
Пети по реду сајам домаћих производа “Плодови села малих произвођача”, који је идеална прилика да све оно што стварају с великом љубављу представе потенцијалним купцима, размијене искуства и склопе нове послове биће одржан 16. и 17. те 23. - 24. новембра у тржном центру “Делта планет”.
Весна Смиљанић, која је и предсједница србачког Удружења жена, на сајму ће се представити са љутим џемовима “Јами”, који иду као додатак месу, сиру и вину. Она за “Глас Српске” каже да ће се ове године на њеном штанду наћи и нова два џема, од шипка и крушке.
- Свакако ту ће бити и љути џем од вишње за који сам једне године на сајму добила златну медаљу од Технолошког факултета у Бањалуци - казала је Смиљанићева.
Додала је да јој овај сајам много значи, јер осим што представља своје производе, стиче нова познанства и размјењује искуства.
На сајму ће учествовати и Пољопривредна школа у Приједору, чији ученици својим рукама створе делиције које замисле. Директор ове школе Горан Аничић истакао је да се сваке године радо одазивају овом сајму, који ученицима представља сатисфакцију.
- Ријеч је о производима, попут зимнице и пекарских производа које су ђаци правили у оквиру практичне наставе. Сваки пут са сајма понесемо прегршт позитивних утисака и наш штанд сигурно буде један од најпосјећенијих - казао је Аничић, додајући да се на сајму сваке године тражио производ више.
Према његовим ријечима, ђаци се међусобно такмиче ко ће отићи на сајам, јер воле да буду запажени.
Свој штанд на овогодишњем сајму имаће и породица Гагић из Градишке, која се бави пчеларством и ручно израђују природну козметику од пчелињих производа.
- Као и сваке тако ћемо и ове године на сајму представити свој мед, пчелиње производе и козметику израђену од домаћих сировина - казала је Звјездана Гагић.
Она је додала да је у израду свих производа, за које је потребно и до шест мјесеци, укључена цијела породица, која се пчеларством бави више од 30 година.
Један од организатора сајма и менаџер “ГЛС” кластера Бојан Ћикић рекао је да су учесници мала породична газдинства која своје производе углавном продају директно потрошачима.
- Интересовање породичних пољопривредних газдинстава за учешће на овом саму је сваке године велико. Међутим, наши капацитети су ограничени због чега не можемо да изађемо у сусрет свим заинтересованима - казао је Ћикић, додајући да ће стручњаци и ове године оцјењивати производе на бази сензорне анализе коју спроводи Технолошки факултет, а сам процес подразумијева и давање одређених савјетодавних информација са циљем унапређења.
Сајам у сарадњи са Министарством пољопривреде, шумарства и водопривреде РС, Пољопривредним и Технолошким факултетом у Бањалуци организују пољопривредни кластери “Крајина”, “ГЛС”, “Уна-Сана”, “Пољокласт”, “СМБ”, “СРП” и “Стара Херцеговина”.
НАГРАДНА ИГРА
Бојан Ћикић је казао да су за најмлађе посјетиоце сајма припремили радионицу “Здрави залогаји”.
- Такође, приредили смо и наградне игре на самом сајму, али и путем друштвених мрежа - казао је Ћикић
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.