Аћимовић: Повећати обухват дјеце у редовној вакцинацији

Срна
Foto: срна

БАЊАЛУКА - Из Института за јавно здравље Републике Српске наводе да је обухват дјеце редовном вакцинацијом знатно опао у вријеме пандемије вируса корона, али да није заустављен, те поручују родитељима да провјере вакциналне статусе дјеце да би што прије надокнадила пропуштене дозе.

Помоћник директора за медицинске послове Института за јавно здравство Републике Српске Јела Аћимовић рекла је да дјеца у Српској током епидемије ковида 19 нису теже оболијевала од те болести.

"Међутим, ми дјецу вакцинишемо против десет заразних болести које заиста највише могу да угрозе њихово здравље и зато је јако битно да ту заштиту најмлађих одржимо на највишем могућем нивоу", рекла је Аћимовићева новинарима.

Аћимовићева је након посјете Вакциналном центру у бањалучком насељу Нова Варош заједно са представницима бањалучког Дома здравља и специјалним представником канцеларије Свјетске здравствене организације у БиХ Ервином Кореманом, поводом Свјетске седмице имунизације, нагласила да је током пандемије дошло до пада обухвата вакцинацијом, иако није било заустављања процеса имунизације.

"Препорука и свим здравственим радницима је да, када су у контакту са дјецом, провјере њихове вакциналне статусе и да дјеца што прије надокнаде пропуштене дозе", рекла је Аћимовићева.

Она је навела да се пад обухвата највише види у вакцинацији МРП вакцином.

"За Републику Српску укупан обухват је 71 одсто, а то значи да вакцину није примило око 30 одсто дјеце која су прошле године требала да је приме, а још већи проблем је што се исто дешавало неколико година уназад", рекла је Аћимовић.

Она је додала да постоји велики број дјеце која нису примила дозе које су требали и која су потпуно незаштићена од тих болести. Према њеним ријечима, знатан је пад и у обухвату петовалентном вакцином, нарочито ревакцинацијом са годину и по. "

Највећи пад обухвата је у највећим центрима и то није само код нас него и у цијелој регији и у свијету и већ се појављују случајеви болести који нисмо деценијама имали, подсјетићу на појаву дјечије парализе у Израелу и на то да постоји ризик од враћања ових болести", рекла је Аћимовићева.

Специјални представник канцеларије Свјетске здравствене организације у БиХ Ервин Кореман рекао је да су све вакцине које је одобрила Свјетска здравствена организација безбједне.

Он је подсјетио да су велике богиње у потпуности искоријењене захваљујући вакцини, да се настоје прво елиминисати, а затим и искоријенити и друге болести, као што су полио мелитис, морбили и рубеола, те вирусни хепатитис и рак грлића материце.

Кореман је навео да вакцина против ковида 19 није спријечила ширење овог обољења, али да спречава тежи ток болести, што значи да људи вјероватно неће завршити у болници, те нагласио да подаци показују да се у болници налазе људи који нису вакцинисани.

Руководилац Одсјека за европске интеграције и међународну сарадњу Министарства здравља и социјалне заштите Републике Српске Ирена Шпегар Дробац истакла је да је имунизација једна од најзначајнијих јавноздравствених интервенција и да има дугогодишњи успјех у заштити здравља људи, чији значај не смије бити заборављен.

Помоћник директора Дома здравља Бањалука за упртављање системом квалитета менаџмента Мирела Касабашић је истакла да је имунизација ефикасна, свеобухватна мјера превенције заразних болести.

Наводећи да се у Дому здравља Бањалука вакцинација МРП-ом креће око 50 одсто, она је рекла да је то изразито мало, те да би пожељан обухват требао бити 95 одсто вакцинисане дјеце. Касабашићева је рекла да је јако пало интересовање за вакцинацију против ковида 19, те додала да се у посљедњих мјесец до два углавном јављају грађани за трећу дозу.

 

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана