Због угинућа тона рибе и могуће еколошке катастрофе Томаш ће тражити ванредну сједницу СО Прњавор

ГС
Због угинућа тона рибе и могуће еколошке катастрофе Томаш ће тражити ванредну сједницу СО Прњавор

ПРЊАВОР- Начелник општине Прњавор Дарко Томаш рекао је Срни да ће затражити ванредну сједницу Скупштине општине о ситуацији у прњаворском „Рибњаку“ након угинућа више од пет тона рибе, што пријети да изазове еколошку катастрофу ширих размјера.

Томаш је рекао и да очекује да данас у Прњавор дође републичка инспекција која ће утврдити право стање на терену.

-Када републичка инспекција заврши свој посао и будемо имали све потребне информације затражићу одржавање ванредне сједнице Скупштине општине на којој ћемо заузети важне ставове -појаснио је Томаш и додао да је затражено да општинска и републичка инспекција предузму послове из своје надлежности.

Он је рекао да је очекивао да се оваква ситуација може догодити, због чега се још почетком марта информација о стању у „Рибњаку“ нашла пред одборницима локалне скупштине и затражене су одређене мјере.

-Није ме ово изненадило с обзиром на то да је ријеч о огромним незаконитим радњама од уписа државног земљишта у приватну својину и покушаја његове продаје до покретања стечајног поступка. Тражили смо да Полицијска станица Прњавор и надлежни органи испитају све субјекте који су учествовали у таквим процесима и утврде шта је у позадини свега - напомиње Томаш.

Предузеће „Рибњак“ је у претходном периоду имало три стечајна управника, а тренутно је наступио правни вакуум јер нико не руководи стечајном масом.

-Органи стечајног поступка преузимају велику одговорност за помор рибе у прњаворском „Рибњаку - поручио је Томаш.

Истакао је да се ради о приватном предузећу и да општина нема никаквих ингеренција над радом предузећа.

- Постоји, наравно, и одговорност општине јер је угрожена животна средина, али можемо дјеловати само кроз контролне механизме - додао је Томаш.

Нагласио је да тренутно не постоји активни стечајни управник који може ово питање рјешавати.

- Тражили смо да на терен изађе општинска инспекција, али над овим проблемом надлежност има републичка инспекција - изјавио је Томаш.

Првобитни стечајни управник Радомир Предојевић, кога је Окружни привредни суд у Бањалуци смијенио због формалних разлога, рекао је да је ситуација крајње незахвална.

-Суду сам дао изјаву у којој сам упозорио на еколошку катастрофу. Риба није нахрањена још од 2019. године, ја сам као управник договорио одређене количине хране, али је мојом смјеном то стало и руке су ми везане док не добијем рјешење о повратку на посао - рекао је Предојевић.

Он је нагласио да ће, уколико републичка инспекција утврди да је настала еколошка катастрофа и да угинула риба угрожава животну средину, базени морати да буду исушени, а узгој рибе би био обустављен у наредних пет година.

„Глас Српске“ објавио је да је више од пет тона рибе угинуло је у прњаворском "Рибњаку" због високих температура и зачепљења канала, а уколико штета ускоро не буде санирана, еколошка катастрофа пријети и овој и околним локалним заједницама, јер ће се, како кажу надлежни, смрад "чути" до Бањалуке и Брода.

Над тонама угинулог шарана, смуђа и тостолобика у "Рибњаку" који је у стечају дуже од годину већ су се надвила јата птица, а уколико птице и дивљач наставе да развлаче угинулу рибу, могло би доћи до ширења заразе.

 

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана