У Вишеграду отворена изложба и промовисана књига о усташком покољу ливањских Срба

Срна
У Вишеграду отворена изложба и промовисана књига о усташком покољу ливањских Срба

ВИШЕГРАД - Изложба која приказује живот ливањских Срба кроз вијекове отворена је вечерас у Вишеграду, а публици је представљена и књига “Огњена Марија Ливањска” аутора Буде Симоновића, као својеврсни документарни запис о усташком покољу над Србима овог краја љета 1941. године.

Предсједник Удружења “Огњена Марија Ливањска” Никола Петровић рекао је да су тема изложбе, која је отворена у вишеградској Градској галерији, коријени Срба у Ливањском крају.

“Изложба ће бити отворена седам дана и позивамо све да погледају историју Срба у Ливањском крају”, рекао је Петровић новинарима.

У оквиру представљања изложбе промовисана је књига која говори о усташким покољима почињеним над Србима на подручју Ливна у прољеће и љето 1941. године као збирка сјећања преживјелих на страдање 1.587 људи, жена и дјеце, мучених и побијених на губилиштима у околини Ливна.

Аутор књиге Будо Симоновић рекао је да је ријеч о потресној хроници о усташким злочинима у Ливну и околини који су се догодили у љето 1941. године.

“Прије 31 годину случајно сам дошао у Ливно да снимим причу о жени која је била више од мјесец дана у јами, извађена из јаме, удала се и формирала породицу. Знао сам да то не може бити само прича, репортажа или нешто слично већ књига коју сам написао”, рекао је Симоновић.

Он је истакао да је најпотресније казивање преживјелих.

“На тако монструозан начин нису нигдје ликвидирали јер су живе људе гурали у јаме дубоке 52 метра”, навео је Симоновић.

Потомак преживјелих Тодор Бошковић рекао је да су усташе и дјецу и одрасле покупиле и неке одвели на стратиште, а неке су побацали у јаму.

“Мом оцу су побили дјецу из првог и другог брака, седам синова и кћерку. Кад се смирило мало, оженио је једну удовицу. Хтио је да направи освету, савјетовали су му паметни људи да није добро да побије неколико усташа и да се освети, него је боље да нађе младу жену која може да роди. Тако је урадио са женом која му је родила шесторо дјеце и то је био препород”, истакао је Бошковић.

Протојереј ставрофор Драган Вукотић рекао је да српски народ кроз вијекове страда, а да је на млађим генерацијама да сачувају успомене на претке.

Директор Градске галерије Славко Тушевљак рекао је да је значај приказивања изложбе велики.

“Морамо пренијети млађим нараштајима страдања српског народа”, нагласио је Тушевљак.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана