У овој општини у Српској први пут ће пшеницу сијати дроновима
НОВИ ГРАД - Руководилац приједорске канцеларије Ресора за пружање стручних услуга у пољопривреди при Министарству пољопривреде, шумарства и водопривреде Мирко Јокић рекао је да ће на огледним парцелама у Кнежици у петак, 8. новембра, први пут бити обављена сјетва пшенице дроновима.
Јокић је рекао Срни да је ријеч о пројекту који се реализује у сарадњи са бањалучким Пољопривредним факултетом, подржаним од Развојног програма Уједињених нација (УНДП).
-У оквиру програма набављена је потребна опрема, три дрона за Пољопривредни факултет. Први пут Пољопривредни факултет има ресурсе да се почне бавити овом врстом активности - рекао је Јокић.
Он је објаснио да ће у сарадњи са Пољопривредном задругом “Смарт вилиџ” из Кнежице, на новим огледним парцелама бити обављена сјетва пшенице дроном.
-С обзиром на то да дрон има могућност да ради сјетву, може да носи 70 килограма сјемена и има опрему која је најзначајнија за сјетву, у петак ћемо први пут покушати да видимо како то можемо обавити и да на неки начин стекнемо прва искуства у погледу кориштења дронова у ове сврхе - каже Јокић.
Он каже да је набавка дронова веома важна те да покушавају да кроз сарадњу са Пољопривредним факултетом уводе нове технологије на њиве, истражују и провјеравају њихову ефикасност.
Најавио је да ће 15. новембра у Бањалуци бити одржан форум посвећен примјени технологија у прецизној пољопривреди.
Према његовим ријечима, биће одржана предавања која се тичу даљинског осматрања и примјене дронова у пољопривреди.
Јокић каже да смо на почетку кад је ова технологија у питању али да ситуација није ни тако лоша.
-На подручју приједорске регије имамо 10 роботских измузишта на фармама што је вјероватно највећи број оваквих система у земљи. У задњих годину дана пољопривредници набављају расипаче који имају могућност варијабилне апликације ђубрива. И сами учимо на који начин се примјењује опрема, како се мапирају парцеле и све друго - казао је он.
Јокић наводи да је у задње вријеме све већи интерес за набавку дронова те да је пољопривредни произвођач из Приједора набавио дрон намијењен за третирање усјева јер је имао проблем што механизације не може у парцеле које су често превише влажне.
-Ове године Пољопривредни факултет набавио је три дрона, Пољопривредни институт је набавио дронове који имају могућност третмана парцела. Укључујемо се у примјену нових технологија и ми као служба активно учествујемо у овом процесу - каже Јокић.
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.