Све службе града Бијељина у приправности због вируса корона

ГС
Све службе града Бијељина у приправности због вируса корона

БИЈЕЉИНА - На данашњој сједници бијељинског Градског штаба за ванредне ситуације, поред усвојених редовних планова за заштиту и спасавање од елементарних непогода као што су земљотреси, поплаве и пожари на отвореном простору, разматране су и мјере које се у бијељинским здравственим установама предузимају услед могуће опасности од ширења вируса корона.

Примаријус доктор Душко Миловановић, директор Дома здравља у Бијељини, нагласио је да нема разлога за страх и панику јер су све мјере предузете на вријеме у складу са одлукама Владе Републике Српске, Министарства здравља и Института за јавно здравство РС.

- Отворили смо телефонску линију број 055/415-250, која је доступна грађанима 24 сата и све информације у вези са корона вирусом, као и поступањем у случају да сумњају на заразу, могу добити путем овог телефона. Такође, информације о вирусу доступне су на сајту Дома здравља и у свим објектима Дома здравља, односно секторским амбулантама. Рад хигијенско-епидемиолошке службе је организован у двије смјене, усвојене су интерне процедуре у вези са поступањем и организоване су обуке за запослене како да се понашају у кокретним случајевима појаве заразе. Остварили смо координацију са свим здравственим установама на овом подручју, као и са болницом  "Свети Врачеви" – истакао је Миловановић.

Он је нагласио да је код неколико случајева надзор завршен, а за сада је под епидемиолошким надзором у Бијељини још пет случајева, али и да се тај број мијења.

- То су особе које су дошле из подручја у којима су жаришта регистрована. Они немају никакве симптоме али су у наредних 14 дана под надзором. Битно је да се грађани што више информишу путем телефона, без долазака у амбуланте и без личног контакта са другима у здравственим установама. У складу са уредбом Владе РС, спортске манифестације се могу одржавати али без присуства публике. Све остале манифестације као што су концерти, представе и друга масовнија окупљања грађана се отказују до даљњег – навео је Миловановић.

О стању и опремљености болнице "Свети Врачеви", у случају појаве корона вируса на територији Семберије, Штаб је упознала др Нела Митровић, помоћник директора болнице.

- Карантински простор који има капацитет од 30 кревета смо припремили, он је издвојен и има сопствани улаз и паркинг. Данас смо од Оружаних снага БиХ добили потврду да ће нам донирати 50 кревета, а градоначелник је најавио помоћ у опремању кревета и једнократним мантилима и маскама. Потребно нам је још партикуларних маски за лице, као и водоотпорних огртача, а ту помоћ очекујемо од ресорног Министарства. Болница има четири респиратора и инфектолога који је приправан 24 часа. Од дезинфекционих средстава имамо ултравиолетне лампе, пет покретних и неколико непокретних, као и етил-алкохол, што су средства која је препоручио Институт за јавно здравље, од кога смо добили и неколико тестова на вирус – истакла је докторка Митровић.

Она је нагласила да индикацију за тестирање поставља једино специјалиста за инфективне болести.

- Тест се шаље у Бања Луку гдје се PCR методом ради и у року од три до четири дана резултати су готови. До сада у бијељинској болници није нико тестиран. Уколико се деси да нестане тестова, пацијенте ћемо упућивати у Институт за јавно здравље на тестирање. Што се тиче респиратора, лакши случајеви заразе ће се лијечити у локалним болницама а тежи ће бити послати на Инфективну клинику у Добоју, односно Бањалуку – најавила је Митровићева.

Она је апеловала на особе старије од 60 година, посебно мушкарце који имају хроничне болести, да не излазе из домова без потребе.

Градоначелник Бијељине и шеф Штаба за ванреде ситуације Мићо Мићић изразио је задовољство што је градски Штаб поново показао озбиљност у раду јер је, као и увијек, одржан у пуном саставу и припремљен за све тачке дневног реда.

- Имали смо шест тачака на Штабу, од тога су ти редовне и односе се на усвајање оперативних планова заштите од поплава, пожара и земљотреса. Планови су једногласно усвојени и они су предуслов за ефикасно реаговање у случају поменутих непогода. Четврта тачка односила се на информације и препоруке грађанима у вези корона вируса. Градска управа ће обезбиједити за особље карантина око 1.000 једнократних маски и мантила. Предстваницима болнице смо предложили да направе спецификацију опреме која им је неопходна, а Градска управа ће из буџетске резерве издвојити средства за дио неопходних ствари. Пратићемо одлуке Владе и реаговаћемо у складу са њима. Што се тиче дезинфекције објеката за јавна окупљања, тај посао могу вршити само акредитоване установе које посједују сертификате за тај посао. Здравствене установе ће одредити када и гдје је неопходно извршити дезинфекцију, а посао Градске управе је да ангажујемо те установе и обезбједимо средства за дезинфекцију – најавио је Мићић.

Информацију о мигрантима на подручју Бијељине изнијели су представници  Граничне полиције, који су нагласили да је за сада број миграната далеко мањи него у истом периоду прошле године, што значи да је за сада ситуације стабилна и под контролом.

Задња тачка сједнице Штаба је била информација о градњи Центра за спречавање ризика од катастрофа, у чијем склопу би се налазиле све службе које је неопходно да реагују у случају природних непогода.

У складу намјером изградње оваквог објекта, Бијељина је ушла у програм „Смањење ризика од катастрофа за одрживи развој у БиХ" чија вриједност износи 8,4 милиона КМ.

Циљ овог пројекта, подржаног од Владе Швајцарске и Уједињених нација у БиХ (УНДП), је рјешавање кључних приоритета у области смањења ризика од катастрофа које су утврдиле локалне власти и актери у различитим секторима: заштита и спасавање, образовање, социјална и дјечија заштита, односно, здравство и пољопривреда.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана