Рогатица: Отворена изложба Моје Јадовно

Срна
Рогатица: Отворена изложба Моје Јадовно

Рогатица - У Народној библиотеци у Рогатици отворена је изложба "Моје Јадовно", која представља вапај да се врати достојанство жртвама комплекса логора смрти Госпић,

Јадовно и Паг и покушај да се преиспита властити национални однос према прошлости у Независној Држави Хрватској /НДХ/, као и уопште однос према страдању српског народа у 20. вијеку.

Истину о страдању Срба за коју се дуго није знало показује 15 паноа ове изложбе, која је у Рогатици отворена синоћ.

Предсједник Удружења "Јадовно 1941." Душан Басташић рекао је на отварању да је изложба један од пројеката Удружења из Бањалуке, које чине потомци и поштоваоци жртава логора смрти НДХ - Госпић, Јадовно и Паг.

Непосредно по успостављању НДХ 10. априла 1941. године, која је за кратко вријеме донијела више законских одредби којима је Србе, Јевреје и Роме ставила ван закона, НДХ се почела сурово обрачунавати са њима и ликвидирати их на цијелој својој територији, те формирала први ликвидациони центар на подручју Личког поља, Госпића, Велебита и Јадранске обале, као и подвелебитског подгорја острва Паг у који је са цијелог подручја ове државе у жељезничким вагонима ноћу довозила Србе.

"Није била у стању да их ликвидира у толиком броју, у ком су они пристизали, па је формирала седам сабирних логора у Личком пољу на Велебиту и на острву Паг гдје би ти мученици провели од три до 15 дана, чекајући да дођу на ред за ликвидацију", рекао је Басташић.

Према његовим ријечима, то подручје обилује природним феноменом-крашким јамама, безданима дубине између 50 и 80 метара, на чијем су дну и сада кости српских мученика.

Он је навео да су на том подручју регистроване 32 јаме, а за 132 дана постојања логора убијено је 40.123 људи, од којих 38.010 Срба.

"Те јаме одабране су зато што је ту ликвидација брза. Мученици су довожени у колонама по двојица, везаних руку, а између њих је био канап или ланац. Прву двојицу би ударали неким тврдим предметом у главу и сурвали их у бездан, а они би повлачили колону иза њих уз стравинче крике и прашину. Многи су умирали данима", каже Басташић и додаје да је сакривање мјеста злочина почело непосредно након затварања логора, а зликовци су предвидјели да ће бити тешко доказати злочин.

Басташић је рекао да су његова оба дједа, њихова рођена браћа, као и стриц од 18 година отјерани крајем априла 1941. године и убијени негдје на Јадрану.

Он је навео да о Јадовну у књигама пише врло мало, те да је 2007. године одштампана двотомна студија српског историчара Ђура Затезала из Карловца.

Басташић је истакао да више информација има на интернет сајту Удружења "Јадовно", гдје се налази и именични попис 10.502 жртве. Он је нагласио да је база података формирана са могућношћу претраживања, што се показало као ефикасно, па су тако њихови пријатељи дошли до имена својих дједова и очева за које нису знали гдје су страдали.

Изложба "Моје Јадовно" у Рогатици ће бити отворена до 20. августа свакои радни дан од 8.00 до 16.00 часова, у оквиру програма прославе Преображења Господњег-славе општине Рогатица.

Изложба је пројекат Културног центра Новог Сада и Удружења "Јадовно 1941.", а њени аутори су Предраг Лозо, Драгослав Илић и Душан Басташић.

Прва изложба, 75 година након страдања 38.000 Срба у комплексу логора смрти НДХ Јадовно-Госпић-Паг, након премијере у Новом Саду постављена је и у Руском дому у Београду, Бањалуци, Требињу, Дервенти, Источном Сарајеву, Бијељини и још неколико градова Српске и Србије.

У иностранству изложба је постављена у Њујорку, Филаделфији, Лондону, Лестеру, Кишињеву и Ослу.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана