Промовисана марка "Културно насљеђе"

Срна
Foto: Срна

БАЊАЛУКА- "Поште Српске" промовисале су у суботу у селу Каоци, општини Србац, поштанску марке "Културно насљеђе" са мотивима косидбе на Балкани и узгоја коња расе липицанер.

Промоција је организована на Салашу попа Теше у сарадњи са Удружењем узгајивача липицанера Републике Српске, а у оквиру манифестације "Липицанер у мом селу 2022".

Марке су издате у тиражу од 15.000 комада, номиналне вриједности 0,90 и 1,80 КМ, а аутор издања је Тања Курузовић.

Из "Пошта Српске" наводе да нематеријално културно насљеђе представља праксу, презентацију, изражавање, као и удружена знања и неопходне вјештине које заједнице, групе и у неким случајевима, појединци препознају као дио свог културног насљеђа.

Подсјећају да се од 1992. године одржава такмичење у традиционалном кошењу траве у мјесту Балкана код Мркоњић Града.

Кошење траве је, како се наводи, један од најзначајнијих пољских радова за који су везани и многи обичаји. Косидба на Балкани је значајна утолико и што је Мркоњић Град један од значајнијих ковачких центара гдје се ручно израђује позната коса "варцарка".

Циљ такмичења је очување обичаја и једна је од атрактивнијих манифестација ове врсте на просторима бивше Југославије, наводи се у саопштењу.

У Републици Српској данас се узгојем липицанера, осим ергеле "Вучијак", баве и регистровани узгајивачи, коњички клубови и једна приватна ергела који су заједно окупљени у недавно основано Удружење узгајивача липицанера.

"Узгајивачи из Републике Српске су ушли у процес номинације за улазак на листу нематеријалне културне баштине УНЕСКО-а у вези са традицијом узгоја ове расе коња", додаје се у саопштењу.

Издања поштанских марака "Пошта Српске" могу се пронаћи и купити на веб страници www.efilatelija.ba

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана