Приједор: Обиљежено 28 година од страдања прве приједорске жртве рата

Срна
Приједор: Обиљежено 28 година од страдања прве приједорске жртве рата

ПРИЈЕДОР - У Приједор су данас, поводом 28 година од убиства двадесетогодишњег Раденка Ђапе, полицајца из Горњег Јеловца, положени вијенци и прислужене свијеће код спомен плоче која је подигнута 2012. године у знак сјећања на прву жртву Приједора у одбрамбено-отаџбинском рату.

Раденкова мајка Марија Ђапа обишла је мјесто страдања свог сина, подсјетивши да је на данашњи дан отишао њен син од куће и више се никад није вратио.

"Убили су га, не знам ни ко је ни шта је. Четири су му метка испалили у плућа, један у главу", рекла је Ђапа.

Предсједник градске Организације породица погинулих бораца Здравка Карлица изјавила је да за овај трагични догађај још нико није одговарао.

"Жалосно је да за Србе које су жртве у овом рату никад нико није одговарао и то ме јако боли. Ви знате колико је Срба одговарало за бошњачке жртве, неки су у затвору, неки су већ изишли. Нажалост, иако је ово прва жртва и иако ми нисмо хтјели тај рат, први су почели, нико досад није процесуиран", рекла је Карлица новинарима.

Она је додала да је ове године годишњица Ђапине погибије обиљежена скромније, будући да се околности такве да ограничавају масовније окупљање грађана, истакавши да ће се традиција обиљежавања и сјећања на његово страдање наставити.

Потпредсједник ове организације Славиша Књегињић сматра да је овај догађај један од три која су у Приједору обиљежили тај период 1992. године пред почетак рата.

"Нигдје нико то није процесуирао нити кога то интересује у Тужилаштву. Имамо и други догађај који се догодио 22. маја исте године, а то је убиство два војника Милојица и Лукић на мучки начин под Хамбаринама. Били су дочекани у цивилном ауту, ишли су кући, а четири су рањена", навео је Књегињић.

Он је додао да је све кулминирало нападом на град Приједор 30. маја.

"То нам све говори да су та дешавања управо била припремана да се у Приједору започне рат. Суд се никад није бавио овим догађајима. Увијек су се бавили посљедицама, а узроцима нико", рекао је Књегињић.

Он је упутио апел тужилаштву и судовима да се и ови догађаји узму у обзир код доношења пресуда Србима.

Полицајац Раденко Ђапа убијен је 30. априла 1992. године када је пошао на посао. Починиоци тог злочина још нису откривени.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана