Почела „Дјечија недеља“ у Бијељини

ГС
Почела „Дјечија недеља“ у Бијељини

БИЈЕЉИНА - Удружење грађана за промоцију и образовање Рома „Отахарин“, Канцеларија омбудсмана за дјецу Републике Српске и малишани из Дјечијег вртића „Чика Јова Змај“ на Градском тргу у Бијељини су данас озваничили почетак Дјечије недеље која ће трајати до 11. октобра.

Најмлађим суграђанима на Тргу придружио се и градоначелник Бијељине Мићо Мићић, који је истакао да је циљ Градске управе да током цијеле године брине о дјеци, нарочито о малишанима којима је помоћ потребна.

- Градска управа ради на неколико пројеката који се тичу заштите дјечијих права и бриге о малишанима, а један од њих је пројекат „Вртић је моје право“, којим је предвиђено да се дјеци у ризику или у стању социјалне потребе  омогући боравак у вртићу. Такође, у наредним данима очекујемо да почне са радом Дневни центар за дјецу са посебним потребама, који је у потпуности завршен, а чека се употребна дозвола, као и дозвола за рад од ресорног министарства – најавио је градоначелник.

Замјеник омбудсмана за дјецу РС Јованка Вуковић оцијенила је „Дјечију недељу“ као одличну прилику да се друштву укаже на потребе и проблеме са којима се дјеца сусрећу, али и да укажемо најмлађима да, поред права, постоје и обавезе које требају да поштују.

- Циљ Канцеларије је да укажемо на потребе специфичних категорија дјеце, као што су они из ромске популације и њихово инклузивно образовање, социјализација и интеграција у заједницу. Канцеларија омбудсмана сваке године током „Дјечије недеље“ обавјештава јавност о стању дјечијих права на територији Бијељине. Прошле године је стигло око 100 пријава, а најчешће су се односиле на угрожена права дјетета из области личних права, односно ускраћивање личног контакта са другим родитељем приликом развода брака, ускраћивање алиментације, насиље у породици и вршњачког насиље. Такође, истичемо да су често угрожена права талентоване дјеце, јер нису довољно подстакнута и немају потребну подршку друштва, и због тога апелујемо да се на ове малишане обрати посебна пажња – истакла је Вуковићева.

Званичном почетку „Дјечије недеље“ присуствовао је и декан Педагошког факултета у Бијељини Далибор Стевић који је најавио сарадњу „Отахарина“ и ове високошколске установе.

- У наредних мјесец дана „Отахарин“ ће на Педагошком факултету одржати радионицу за студенте факултета, која ће бити основа за даљу сарадњу. Такође, планирамо да потпишемо званичан споразум о сарадњи, а циљ је да више наших студената иде у „Отахарин“ на праксу и да им ресорно министарствао тај рад призна као приправнички стаж. Имамо част да наш факултет похађа једна студенткиња ромске националности, која је на половини студија и очекујемо да ће своје школовање ускоро привести крају, што је успјех свих нас као друштва, не само њен лични – додао је Стевић.

Драган Јоковић, извршни директор Удружења грађана за промоцију Рома „Отахарин“, нагласио је да су данас на Тргу приказане неке од активности које ромска дјеца раде у Дневном центру кроз пројекте као што је „Спортом до социјалне инклузије“, а за који је УГ „Отахарин“ 2016. године добило прву награду Европске комисије.

- Градоначелник и представник Омбудсмана за дјецу РС потписали су данас и званично инцијативу за отварање прихватилишта за дјецу у ризику, која ће бити на дневном реду следеће Скупштине Града. Овом приликом захваљујемо и свим грађанима Бијељине који су раније својим потписом подржали ову идеју  - додао је Јоковић.  

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана