Органска аронија чека пласман у иностранство

Милијана Латиновић
Органска аронија чека пласман у иностранство

БАЊАЛУКА - Аронија због своје љековитости постаје све популарнија и на нашим просторима, али још није доживјела експанзију, јер у БиХ има тек пет органских произвођача тог воћа, што је тренутно недовољно за излазак на инострано тржиште.

Аронија, која својим изгледом подсјећа на боровницу, назива се још и сибирска боровница, потиче из Сјеверне Америке одакле је пренесена у Европу. Веома је отпорна на ниске температуре, подноси хладну зиму и јак мраз.

Иако се сматра да узгој тог воћа доноси добру зараду, подаци “Органске контроле Сарајево” показују да је у БиХ свега пет органских произвођача ароније.

- Аронија се у БиХ органски узгаја на 5.375 хектара и то у Бањалуци, Бијељини, Модричи, Новом Граду и Чевљановићима - навели су у “Органској контроли” и додали да још није било извоза органске ароније из БиХ. 

Међу онима који су у узгоју сибирске боровнице препознали шансу за успјех је и породица Поповић из села Суботица, удаљеног око 25 километара од Бањалуке. Зоран Поповић истиче за “Глас Српске” да су брат и он са породицом прије неколико година започели припрему земљишта за органски узгој ароније.

- Узорали смо парцелу под обронцима Мањаче, која три деценије није обрађивана и користили искључиво здраво органско ђубриво, а потом на том мјесту засијали сточни грашак, све с циљем природног оплемењивања земљишта, на којем смо крајем 2013. и почетком 2014. године засадили 2.000 садница ароније - испричао је Поповић.

Он је истакао да је аронија цвјетала одмах прве године те да је било и неколико сочних плодова. Ове године Поповићи су на свом имању убрали пет тона сочних плодова.

- Берба ароније почиње половином августа и траје до половине септембра, а све плодове беремо ручно. Осим чланова домаћинства, ангажујемо сезонске раднике, а понекада и радну јединицу из КПЗ-а Бањалука. У пуном узрасту, који очекујемо већ у идућој години, принос би требало да буде између 15 и 20 тона ароније - нагласио је Поповић и додао да од сочних плодова хладним цијеђењем у свом домаћинству припремају укусан и веома здрав природни сок.

Осим тога, Поповићи су се одважили и на корак даље, па почињу производњу вина од ароније, уз редовне консултације са енолозима. Своје производе успијевају продати искључиво на кућном прагу, јер организованог откупа и извоза органске ароније још нема.

- Немамо удружења ни задруге органских произвођача ароније и то је велика кочница на путу ка европском тржишту. Лани нас је било свега троје, а ове године се број произвођача повећао на пет. Било је питања из “Органске контроле” о количинама, међутим то није било довољно за организован извоз - навео је Поповић и додао да килограм органске ароније кошта 3,5 марака, док литар хладно цијеђеног сока кошта најмање десет марака. 
 

 

Сертификати

Зоран Поповић је испричао да је њихова производња ароније сертификована од стране акредитоване куће “Органска контрола Сарајево”.

Додао је да њихова аронија, као органски производ, посједује сертификате за све земље Европске уније, као и Швајцарску, према стандардима међународне организације здраве, биохране ИОАС.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана