Мирослав Бојић, градоначелник Лакташа: Први у земљи по улагању у привреду

Милош Васиљевић
Мирослав Бојић, градоначелник Лакташа: Први у земљи по улагању у привреду

Са великом посвећеношћу радимо на унапређењу пословног окружења и увођењу међународно признатих стандарда ефикасне и транспарентне локалне управе. Уз то ухватили смо се у коштац да ријешимо кључне инфраструктурне проблеме, а средњошколски центар биће на понос не само нашег града него цијеле Српске.

Истакао је ово у интервјуу за “Глас Српске” градоначелник Лакташа Мирослав Бојић, додавши да не жале новац да сачувају аграр, јер је посљедњих десет година све мање људи који се баве пољопривредом, али се она укрупњава.

- Када све сагледамо, директно или индиректно из градског буџета издвајамо од 600.000 до 700.000 КМ за пољопривреднике. Трудимо се и да кроз локалну Развојну агенцију обезбиједимо додатна средства - рекао је Бојић.

ГЛАС: Часопис “Фајненшел тајмс лани је Лакташе поново прогласио за најпожељнији мали град за инвестирање у Европи? Зашто је то тако?

БОЈИЋ: За нас је велика част да смо трећи пут проглашени за најпожељнији микро - мали град у Европи за инвестирање. Ту се посматрају параметри градске администрације, рјешавања регулационих планова, грађевинских дозвола, савјета за привреду, али и самих локација пословних зона. Осим тога, ту је и цијена електричне енергије па све до квалитета радне снаге. То нам ствара и обавезу да морамо бити још бољи, а привреда је у замаху и сигуран сам да смо у цијелој БиХ тренутно град у којем се највише улаже у развој привреде.

ГЛАС: На инвестиционим форумима у нашој земљи Лакташи се помињу при самом врху, ако причамо о пословним зонама. Колика је то олакшица људима да лакше дођу до посла?

БОЈИЋ: Развој привреде доприноси и градњи нових објеката  те бољој конкурентности за људе који траже посао. Повећава се обим личних примања, послодавци су спремни да дижу плате, имамо неколико великих компанија које су то већ и урадиле. Услови за рад су добри, према нашим подацима остварујемо највиши приход привреде по глави становника у БиХ, а лани је било више од 300 милиона КМ инвестиција  у привредни сектор.

ГЛАС: Једини сте град у Српској који нема средњошколски центар. Када  ћете то ријешити, знамо да су радови у току? БОЈИЋ: Према мом мишљењу требало је да имамо средњу школу и прије 20 година, али ни сада није касно. Радимо увелико на градњи средњошколског центра, а имамо велику подршку Владе РС. Правимо најмодернији средњошколски центар у БиХ, не само по изгледу и опремљености, нама је циљ да буде најбољи у односу теорије и праксе и будућег школовања ђака, зато смо оставили велике кабинете. Објекат би требало да буде завршен до љета, а ђаци ће у клупе на јесен идуће године.

ГЛАС: Имате и комуналне проблеме, највише када је ријеч о канализацији?

БОЈИЋ: Пуно улажемо у инфраструктуру, највише у водоводну мрежу, путеве, али и расвјету и електромрежу. Што се тиче канализиционе мреже, дуго се није радило у вези са тим проблемом, припремили смо пројектну документацију, а очекујемо подршку Владе, Свјетске банке и Свјетске инвестиционе банке. План је да најкасније до љета започну радови у Трну.

ГЛАС: Шта највише недостаје Лакташима?

БОЈИЋ:  Грађани највише захтијевају додатну инфраструктуру и то је наш превасходни циљ. Развили смо мрежу јавних и приватних вртића, гдје смо постигли задовољавајуће стање, али још недостаје капацитета. Најбитније је да радимо на проширењу локалних путева, да започнемо саобраћајницу са Маховљанске петље према аеродрому. Надамо се да ћемо што прије ући у те подухвате, а вјерујемо да неће изостати помоћ институција.

Администрација

ГЛАС: Када је ријеч о броју запослених у градској администрацији, имате радника баш онолико колико прописује Закон о локалној самоуправи?  

БОЈИЋ: Водимо рачуна. Примамо само онај кадар који је неопходан, попуњавамо само упражњена мјеста приликом одлазака у пензију. Сервис смо грађанима, трудимо се да будемо транспарентни, не само када је градска управа у питању него и јавне установе и предузећа. Уз то радимо и на висини личних примања да их задржимо и да буду задовољни.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана