Јавна кухиња у Љубији данас престаје са радом

Срна
Foto: Приједор24

ПРИЈЕДОР- Јавна кухиња у Љубији данас престаје с радом, док се у јавној кухињи у Приједору, коју такође води Хришћанска хуманитарна организација "Хљеб живота", број корисника смањује, изјавио је данас Срни предсједник овог удружења Данко Малешевић.

Он је навео да је разлог престанак суфинансирања из буџета града којим је снабдијевано 90 од укупно 150 корисника колико се посредством овог удружења храни.

"У Љубији смо имали 40 корисника и за њих од данас не дијелимо оброке, а у Приједору смо имали 110 о тај број од данас смањујемо на 60, које финансирају донатори", рекао је Малешевић.

Малешевић је подсјетио да за септембар и октобар потражује од града око 15.000 КМ за 90 корисника с цијеном оброка од 2,60 КМ која је уговорена на почетку године и која се није мијењала.

"Ми можемо наставити са радом ако град рефундира та два мјесеца и ако је извјесно да ће наставити суфинансирање до краја године", додао је Малешевић.

Јавну кухињу у Приједору води и Удружење грађана "Оптимисти" које, према евиденцији Центра за социјални рад, има 207 корисника с правом на исхрану, од којих 172 свакодневно долази по оброке, а за 35 се достављају прехрамбени пакети због тога што живе у удаљенијим подручјима града, о чему се седмично извјештава Центар за социјални рад.

Зијад Чанић из "Оптимиста" каже за Срну да је за своје кориснике од почетка година до данас удружење уплатило 13.966 КМ за струју и воду, за донације и стипендије обезбиједило 20.600 КМ, а привукло укупно 97.000 КМ средстава за рад мимо буџета града.

"Имамо и 27 корисника који не испуњавају услове за остваривање овог проширеног права из буџета града, али и за њих и за све друге наше активности ми имамо сталну комуникацију са донаторима и привредницима. Град покрива 35 до 40 одсто наших потреба, а остало су други извори финансирања", истакао је Чанић.

Он је подсјетио да је, захваљујући донацији Владе Републике Српске, складиште ове јавне кухиње снабдјевено за до краја године са 90 одсто потрепштина и да ће, без обзира на престанак финансирања из буџета града, удружење изаћи из ове ситуације.

"Позивамо и кориснике из Љубије да нам се обрате јер можемо подијелити пакете хране за мјесец дана, да се некако преброди ова ситуација", поручио је Чанић.

Градоначечник Приједора Слободан Јавор прошле седмице је у изјави за Срну подсјетио да је буџетска ставка за суфинансирање јавних кухиња за ову годину рекордних 150.000 КМ и да је за ту намјену интервенисано са додатних 20.000 КМ.

Према подацима Центра за социјални рад Приједор, почетком године 259 корисника имало је право на јавну кухињу. С цијеном оброка од 2,60 КМ тај би број корисника на годишњем нивоу изискивао више од 240.000 КМ.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана