Ергела Вучијак враћа стари сјај

Бране Радуловић
Ергела Вучијак враћа стари сјај

Прњавор - Ергелом липицанера у прњаворском насељу Лужани, која је била на ивици опстанка, дувају много повољнији вјетрови, јер су у овој години обављени многи значајни радови на њеној ревитализацији, а руководство има у плану бројне значајне пројекте.

Судбина липицанера са Вучијака годинама је била неизвјесна, а коњи су често били гладни. Након завршетка четворогодишњег стечајног поступка, када је руковођење ергелом преузела Влада РС 2010, створени су услови и за израженији искорак и повратак старог угледа ове установе.

Директор ергеле "Вучијак" Ранко Грубешић каже да је поново активирано чланство у Међународној федерацији липицанера (ЛИФ).

- Већ су нас из сједишта те организације обавијестили да остварујемо право на финансијску подршку. Тај новац ћемо искористити за инсталирање такозваних "електричних пастира" на нашем имању, па ће ангажовање чобана бити сувишно - каже Грубешић.

Међу значајнијим новостима на прњаворској ергели је и планирана изградња новог, модерног стајског објекта, који ће бити саграђен у тиролском стилу и у његовом саставу ће бити чак и купатила за коње и јахаче.

 - Развој и унапређење коњичког спорта је један од већих пројекта које планирамо да реализујемо, а намјеравамо да од овог простора направимо атрактиван туристички локалитет. Имамо пуну подршку Министарства пољопривреде, шумарства водопривреде РС, које ће нам за ову годину издвојити 400.000 марака - истиче директор најстаријег прњаворског предузећа, основаног 1946. године.

Економија "Вучијака" добила је и много љепши и привлачнији изглед - коначно је приведено крају асфалтирање прилазног пута, чиме је предузеће добило, први пут за 70 година постојања, савремену путну комуникацију са општинским центром.

Изграђен је и мањеж за јахање и тренинге.

Руководство ергеле је задовољно јер је обезбијеђена довољна количина кабасте хране за зимски период, када се грла налазе у затвореним објектима. До почетка прољећне испаше липицанерима ће бити на располагању 250 тона сијена, а у дирекцији планирају да прошире пољопривредну механизацију, да би припремали сјетву зрнастим културама које се користе у исхрани липицанера.

- Након прољећне планиране рационализације броја грла, када смо продали четрдесетак липицанера, сада имамо 101 коња свих старосних категорија - каже Грубешић.

И материјални положај 12 запослених коњушара много је бољи него раније, а успостављена је и сарадња са ергелама у Хрватској, Словенији и Мађарској.

Прегледи

У првој половини новембра на ергели ће бити организован и редовни годишњи преглед коња, услова боравка у стајским објектима и здравственог стања липицанера. Зимски период је и вријеме када на свијет долази подмладак ергеле.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана