Добој: Грађани против изградње постројења за пиролизу отпадних гума

Срна
Добој: Грађани против изградње постројења за пиролизу отпадних гума

Добој - Око 150 мјештана озренских насеља Бољанић и Карановац одржало је данас у Бољанићу мирни скуп против изградње постројења за пиролизу отпадних гума у овом добојском насељу, гдје су радови прекинути према налогу надлежних институција.

Инжењер заштите животне средине Зоран Пољашевић рекао је новинарима да је пиролиза неприхватљива за ово поднебље које има здраву животну средину и које је прије рата било заштићено од индустријске изградње због термоминералних вода и извора кисељака који је од постројења удаљен око 500 метара.


Он појашњава да покретање ове фабрике са собом носи велики ризик за контаминацију земље, ваздуха и воде јер се хемијским процесом пиролизе као производи добијају пиролизно уље, гас и кокс, који су нестабилни и ризични су по животну средину током пожара и поплава.

Један од организатора скупа Слободан Гаврић каже да се ради о предузећу "Еко глобал" из Грачанице, чији власник је овај погон претходно неуспјешно покушао отворити у Модричи и Лукавцу.

Он наводи да су радове на изградњи погона привремено зауставили надлежни јер је "Еко глобал" као основну дјелатност навео производњу ПВЦ столарије.

Одборник у Скупштини града Добој Срђан Тодоровић каже да је ријеч о питању за добојске институције које треба да преиспитају да ли је оваква инвестиција примјерена за еколошко подручје Бољанића и сусједних насеља.

"У случају да фирма добије дозволу обећавам грађанима да ћемо заједно са локалном заједницом и грађанима изнаћи средства да се изради независна анализа студије утицаја на животну средину", каже Тодоровић, који је и директор Фонда за заштиту животне средине и енергетску ефикасност Републике Српске.

Окупљени мјештани најавили су одржавање збора Мјесне заједница Бољанић на којом ће се донијети одговарајући закључци за даље поступање о овом проблему.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана