Благојевић: Етничко чишћење Срба из Возуће и долине Криваје

Срна
Благојевић: Етничко чишћење Срба из Возуће и долине Криваје

Добој - Предсједник Завичајног удружења Завидовићана Зоран Благојевић рекао је на академији "Егзодус и трајање" одржаној у Добоју да је над српским становништвом са подручја Возуће, долине ријеке Криваје и Озрена почињено свјесно и намјерно етничко чишћење са индицијама геноцида.

Благојевић, који је био начелник Штаба Четврте озренске лаке пјешадијске бригаде, подсјетио је на ратна дешавања у Возући, те страдање и прогон Срба са подручја Зенице, Жепча, Бановића и Завидовића.


Благојевић каже да је са овог подручја од 1992. године протјерано више од 40.000 Срба, који су све до септембра 1995. године спас тражили у Возући.

Те године, наводи Благојевић, Срби из Возуће протјерани су са вјековних огњишта у офанзиви такозване Армије БиХ под називом "Ураган" или "Фарз", по директној наредби Алије Изетбеговића, који је као приоритетни циљ одредио спајање тузланског и зеничког басена.

У офанзиви су учествовали 23.000 муслиманских војника Другог и Трећег корпуса, укључујући одред "Ел муџахид", потомогнути НАТО снагама за брзе интервенције.

Благојевић је подсјетио да је бивши командант Главног штаба такозване Армије БиХ Расим Делић проглашен кривим, води се поступак против команданта Трећег корпуса Сакиба Махмуљина, али је то мали помак у процесуирању стравичних злочина почињених над српским живљем.

Благојевић је најавио да ће сутра, 10. септембра, бити организован марш "Стазама егзодуса", који почиње у 7.30 часова у Тумарама на Озрену.

Представник Републичког центра за истраживање рата, ратних злочина и тражење несталих лица Невенко Врањеш каже да Тужилаштво БиХ не поступа или то чини јако споро по дојавама када су у питању масовне гробнице Срба и њихово измјештање на подручју Федерације БиХ.

То узрокује да се трагови губе, подаци нестају, као и живи свједоци којих је све мање.

Бивши логораш Нинко Ђурић каже да је у муслиманском заробљеништву провео седам мјесеци, од чега 139 дана у самицама, скриван и "клесан" у настојању да се од њега "истеше" лажни свједок за Хашки трибунал.

Заробљен као новинар и члан команде Четврте озренске лаке пјешадијске бригаде, Ђурић каже да је прошао казамате у Бановићима, Зеници и Тузли.

Указом предсједника Републике Српске Милорада Додика о додјели одликовања за заслуге стечене у борби против непријатеља и ослобођењу Републике Српске, орденом Карађорђеве звијезде Републике Српске трећег реда одликован је Милутин Мишић, а орденом Милоша Обилића одликован је Брано Панић.

Медаља заслуга за народ постхумно је уручена Ненаду Глигорићу. Медаља за војне заслуге уручена је Нинку Ђурићу.

Одликовања је уручио изасланик предсједника Републике Српске Стефан Митровић.

Данашњој академији присуствовали су и замјеник министра одбране БиХ Борис Јеринић, представници Оружаних снага БиХ, посланици у Народној скупштини Републике Српске са подручја Добоја и Станара, градоначелник Добоја Обрен Петровић, начелник Петрова Озрен Петковић, представници борачких организација и Српске православне цркве.

Масовно страдање Возућана догодило се од 10. до 24. септембра 1995. године. Тада је спаљено 30 српских села, протјерано 1.920 српских породица са 7.680 чланова, убијено 459 бораца Војске Републике Српске и цивила, док се за 130 још трага.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана