Андрићевом мосту удахнут живот

Сретен Митровић
Андрићевом мосту удахнут живот

Рогатица - Љубитељи старих грађевина поново могу да се изблиза диве љепоти моста на ријеци Жепи, који је у свом дјелу овјековјечио нобеловац Иво Андрић, јер је завршена хитна санација овог историјског споменика.

Овој складној каменој грађевини више не пријети рушење, па сви који желе да уживају у његовим чарима могу да га посјете не плашећи се за своју безбједност. Вриједни неимари санирали су оштећену конструкцију, пукотине и деформације које су пријетиле да узрокују даље пропадање.

Ријеч је о првој фази пројекта "Рестаурација историјског споменика - Мост на ријеци Жепи", која је имала за циљ довођење конструкције у стабилно страње, за шта је Амбасада САД донирала 62.600 долара. Ови радови омогућиће и остале фазе пројекта рестаурације, када се за то осигура новац.

Партнери у спровођењу пројекта били су Мјесна заједница Жепа, општина Рогатица и Завод за заштиту културно-историјског и природног насљеђа Републике Српске.

Тим поводом у рогатичкој мјесној заједници Жепа уприличена је и мала свечаност, у оквиру које је америчка амбасадорка у БиХ Морин Кормак открила и информативну таблу са подацима о овом добру. Амбасадорка је истакла да се ради о почетку рестаурације моста.

Представници општине Рогатица рекли су да им много значи подршка Амбасаде САД на плану заштите од даљег пропадања грађевине.

- Уз мост на Жепи и Реџеп-пашину кулу, на овом подручју имамо још низ културно-историјских споменика. Ту је средњовјековни град Вратар, велика и мала краљева столица и више од 170 регистрованих стећака, који су се нашли на нашој туристичкој мапи. Ова мапа ће од сада бити још богатија, јер ју је употпунила информативна табла са потписом америчке амбасаде - рекла је замјеник начелника општине Рогатица Јелена Караџић.

У старијим записима и путописима нема никаквих података о градитељу и времену изградње моста на ријеци Жепи, али се претпоставља се да је саграђен крајем 16. вијека.

Овај мост је 2005. проглашен националним спомеником БиХ, када је одлучено и да се због оштећења конструкције ово добро уврсти на листу угрожених споменика.

Мјештани

Задовољство због санације моста нису крили ни мјештани Жепе, који се надају да ће то допринијети развоју туризма.

- Надам се да ће наставак радова подржати и друге земље, а очекујемо помоћ и од Украјине, јер су припадници СФОР-а у Жепи током рата провели велики дио времена и знају какви смо ми људи - казао је мјештанин Есед Омановић.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана