Активно више пожара у Херцеговини, ватрогасци имали десетине интервенција широм Српске

Срна
Foto: Ватрогасно спасилачка јединица Требиње -Фејсбук

ТРЕБИЊЕ - На подручју Требиња, Гацка, Невесиња и Билеће активно је више пожара који не пријете имовини, саопштено је из Републичке управе цивилне заштите.

На подручју Требиња активан је само пожар код Богојевић Села на Зупцима, а у току јучерашњег дана угашена су и четири мања пожара код села Бравеник, Подстрашевица, Тули и у близини Требиња на Студенцу.

Потрошачи који се напајају преко трафостанице "Луч два" због радова неће имати струју од десет до 12 часова.

На подручју Гацка од кућа је одбијен пожар код села Драмешина, гдје горе ниско растиње и шума. Пожар на линији Сливља-Полице гасе ватрогасци и не пријети имовини.

На подручју Невесиња пожар шуме и ниског растиња код села Рогаче је активан и не пријети имовини. Један крак овог пожара креће се према селу Лукавац, а други према селу Сато.

Пожар код села Јарчиште активан је и одбијен од кућа, а шумски пожар на линији Гребак-Змијанци-Буквица гори на површини од око 30 дунума.

Велики пожар код села Биоград захватио је око 1.500 дунума. У овом пожару је оштећена и једна напуштена кућа, док је пожар шуме код Доњих Брежина угашен.

Код села Сопиља реактивирао се пожар шуме и ниског растиња на великој површини.

На линији Боденик - Шобадине - Горњи Мириловићи - планина Видуш, у општини Билећа, и даље је активан пожар који је под контролом.

Угашен је пожар траве и ниског растиња код села Бијела Рудина. Село Новакиња на подручју Врањске нема струју због оштећења електричне мреже у пожару.

У мјесту Милића Брдо, у општини Милићи, јуче је дошло до шумског пожара који је угашен.

Јуче је у 15.50 часова у мјесту Залуковик, такође у општини Милићи, дошло до пожара, у којем су горјели сува трава и ниско растиње, а који је угашен. Није било повријеђених лица и угрожених објеката.

Јуче је угашено више пожара на подручју Бањалуке.

Пожари су угашени у насељима Павловац, Поткозарје-Иџани, Стричићи, Доњи Перван, Сутурлија, Барловци, Доња Пискавица, Горње Рекавице, Мишин Хан, Пријечани, Бронзани Мајдан, Поткозарје, Сарачица-Штрпци, Славићка-Трамошљике, Дебељаци-Гавранићи.

У Сарајевско-романијској и горњодринској регији у протекла 24 часа ватрогасци су угасили укупно 15 пожара, од којих један шумски на подручју општине Фоча, подаци су Подручног одјељења цивилне заштите Соколац.

Припадници Ватогасног одјељења Соколац јуче су угасили четири пожара, у којима је углавном горјела сува трава у насељима Мајдани и Брезјак, те селима Кула и Бјелосављевићи.

Према подацима Центра за обавјештавање Подручног одјељења цивилне заштите Соколац, на подручју Пала ватрогасци су интервенисали четири пута, у Источном Новом Сарајеву и Фоче по два и по једном на подручју Рогатице, Вишеграда и Чајнича.

Шумски пожари у селу Патковина и Горња Брда, у општини Фоча, угашени су јуче.

Ватрогасци су јуче имали двије интервенције и на подручју општине Источно Ново Сарајево и по једну у Рогатици, Вишеграду и Чајничу.

Добојска ватрогасна јединица гасила је четири пожара у којима су горјели ниско растиње и мањи дијелови шуме, а угасили су и пожар у старој напуштеној кући у Улици кнеза Милоша у Добоју, коју су били запосјели мигранти. Није било значајне штете ни повријеђених.

Припадници Територијалне ватрогасно-спасилачке јединице Нови Град имали су протеклог викенда 20 интервенција због пожара на отвореном који су локализовани.

Замјеник старјешине ове јединице Азиз Црнкић рекао је Срни да су ватрогасци у петак интервенисали девет пута, у суботу је било пет интервенција и јуче шест.

Према његовим ријечима, због пожара на отвореном сви оперативци Територијалне ватрогасне-јединице били су ангажовани и током ноћи, док пожари нису били локализовани.

Црнкић је рекао да је од почетка године у Новом Граду било 88 интервенција од којих је већина од 14. марта - 61 интервенција.

Он је рекао да је у пожарима на отвореном од 14. марта у 37 случајева ватра пријетила стамбеним и помоћним објектима.

Упозорење

Министарство унутрашњих послова Републике Српске (МУП) недавно је позвало становништво да током прољетних радова не пали ватру на недозвољеним мјестима и не спаљује остатке корова, смећа и другог отпада унутар или у близини шумских комплекса и засада, уз напомену да је казна за прекршај од 100 до 1.000 КМ.

Чест узрок пожара је, како су навели, неконтролисано спаљивање корова и остављање неугашене ватре без надзора при уређењу пољопривредних имања, па због тога спаљивање треба вршити одговорно, само када су повољни временски услови и на површинама које се могу контролисати.

О уоченом пожару или неконтролисаном ширењу ватре потребно је одмах обавијестити надлежну ватрогасну јединицу на број телеФона 123, најближу полицијску станицу на број 122 или Центар за обавјештавање на број 112.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана