За ТЕ “Станари” 350 милиона евра

Агенције
За ТЕ “Станари” 350 милиона евра

Бањалука - У Бањалуци су данас потписани уговори између Владе Републике Српске, “Кинеске развојне банке” и енергетске компаније “ЕФТ група” о кредитирању пројекта изградње Термоелектране “Станари”, вриједности 350 милиона евра, преносе агенције.

Пројекат, чија је укупна вриједност 550 милиона евра, осим изградње ТЕ подразумијева и улагања у повећање капацитета Рудника “Станари”.
ТЕ “Станари”, са 300 мегавата инсталисане снаге, годишње ће производити 2.000 гигават-часова електричне енергије у базном режиму рада.

Изградња ТЕ трајаће 45 мјесеци и пуштање у рад планирано је за почетак 2016. године.

Министар индустрије, енергетике и рударства Републике Српске Жељко Ковачевић, генерални директор огранка Сечуан “Кинеске развојне банке” Ванг Жонг, потпредсједник „ЕФТ групе” Зоран Ивковић и директор Рудника и термоелектране “Станари” Ивица Јаковљевић потписали су анексе уговора о концесији за коришћење и експлоатацију угља на експлоатационим пољима Рашковац и Драгаловци, за истраживање и екслоатацију воде за пиће и индустријске воде на лежишту Драгаловци, те уговор о кредиту за изградњу и коришћење ТЕ “Станари”.

Радови ће бити извођени по систему „кључ у руке”, а око 90 одсто грађевинских радова биће повјерено домаћим предузећима, док ће око 300 кинеских стручњака надгледати градилиште, на коме ће бити запослено 1 200 људи.

По завршетку изградње ТЕ ће запошљавати 250 људи, док ће број запослених у руднику бити повећан на 600 радника.

Предсједник Републике Српске Милорад Додик рекао је да је уговор о кредитирању изградње термоелектране Станари, који је данас потписан у Бањалуци, стратешки важан за Српску, јер у тешкој економској ситуацији доноси пројекат вриједан 550 милиона евра.

Додик је рекао новинарима након потписивања уговора да ће кинески партнери градити ТЕ Станари по систему “кључ у руке”, а изградња би требало да траје 45 мјесеци од дана уплате првог аванса, што се очекује крајем августа, почетком септембра.

- Захвалан сам енергетској компанији “ЕФТ” Груп што није одустала од овог пројекта у овим изазовним временима и што инвестира у Српску, као и Кинеској развојној банци и кинеској Влади који су подржали пројекат, на њиховом напору да побољшају капацитете из области енергетике, али и инвестирају што је доказ њихових способности да могу да понуде најбоље стандарде које траже Европа и друге савремене технолошке земље - додао је Додик.

Он је истакао да су обезбјеђене грађевинске и све остале потребне дозволе које омогућују да се овај пројекат несметано реализује.

- Овај пројекат је важан не само за нас, већ за цијели регион, јер се показује способност да се инвестира у тешким условима економске ситуације која је захватила прије свега западну Европу - додао је Додик и честитао потписницима данашњих уговора.

Предсједник Додик рекао је да је увјерен да ће предвиђени рокови из потписаних уговора бити испоштовани, што ће бити доказ напора Српске, кинеских партнера и компаније ЕФТ да заједничким снагама могу да изграде технолошки изазован пројекат који ће сам по себи бити пројекат будућности.

Предсједник Владе Републике Српске Александар Џомбић изјавио је данас да је пројекат изградње Термоелектране “Станари” значајан пројекат за Српску, јер представља улагање у област која представља њену компаративну предност.

Након потписивања уговора између Владе РС, Кинеске развоје банке и енергетске екомпаније “ЕФТ група” о кредитирању пројекта изградње ТЕ “Станари”, Џомбић је рекао да Српска има најмање потенцијала од пет милијарди евра за улагање у енергетски сектор.

- Ми већ ове године имамо реализацију два значајна пројекта, осим овог који износи 550 милиона евра, ту је и пројекат Термоелектране “Угљевик” - рекао је Џомбић новинарима у Бањалуци.

Он каже да потписивање данашњих уговора отвара простор за инвестицију у наредних 60 до 90 дана, односно убрзаније улагање зато што је компанија ЕФТ већ уложила значајна средства у припремне радње.

- Нама је овај пројекат значајан и са становишта радне снаге, јер ће на изградњи бити ангажовано 1.200 радника, што то ће утицати на наш грађевински сектор, спашавање радних мјеста и отварање нових - истакао је Џомбић.

Он је додао да ће, по завршетку пројекта, у ТЕ радити 250, а у руднику Старани 600 радника.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана