За квадрат стана и до 10.000 евра

Aгенције
За квадрат стана и до 10.000 евра

Тел Авив - Са осам милиона становника и просјечном платом од готово 1.600 евра, Израелу је криза донијела прави бум са цијенама некретнина, за квадрат стана у Тел Авиву потребно је до 5.000 евра, а на појединим локацијама и до 10.000 евра.

Уколико се станови продају унапријед, смањују се трошкови кредита и изградње и тиме цијена квадрата може да се преполови, сматрају инвеститори.

Израелци вјерују да би плански модел изградње могао да буде дио одговора на питање да ли је кризи крај.

Питање да ли има излаза из петогодишње економске кризе и даље је актуелно. Судећи према ономе што се дешава у области некретнина, одакле се кризни талас претворио у цунами, многи ће рећи да је кризи крај.

Тржиште некретнина у Израелу слично је као и цијене у региону. И поред тога што се гради и купује, цијене су високе.

Абрахам Барзилај из компаније "Африка Израел" је рекао да је у Израелу главни проблем недостатак земље.

- У градовима више нема мјеста за изградњу и у рјешавање тога сада хитно мора да се укључи и влада. Код нас није пресудна криза, већ управо недостатак земље. Са повећањем популације цијене станова у посљедњих пет година су порасле двоструко - казао је Барзилај.

Годишње у Израелу буде саграђено до 50.000 станова и тај број се није смањио од почетка кризе, а као добар рецепт за продају станова показало се то да они буду што повољнији, али и што квалитетнији. На градилишту удаљеном пола часа од центра Тел Авива један инвеститор објашњава како осмишљава нови модел продаје.

- Све смо испланирали, повезали се се државом, односно војском и понудили им на продају читаво насеље, све станове - казао је сувласник "Тидхар групе" Арје Бахар.

Према његовим ријечима, рачуница је једноставна - ако све буде продато унапријед, аутоматски се смањују трошкови кредита код банака, трошкови изградње и тиме цијена квадрата може да се преполови, што не би могло да је грађена зграда по зграда, непланском продајом.

То за сада даје добре резултате. Цијене квадрата не расту вртоглаво. Израелци вјерују да би овај, плански модел изградње, у који је стратешки укључена и држава, могао да буде дио одговора на кључно питање - да ли је кризи крај.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана