Зашто је у БиХ утростручена вриједност увоза злата

Данијела Бајић
Foto: Архива

БАЊАЛУКА - У БиХ је за девет мјесеци ове године увезено злато у вриједности од 1,645 милиона марака, што је готово три пута више у односу на исти период лани, а разлог је, кажу упућени, константан раст цијене овог племенитог метала.

Приликом увоза злата, према подацима Управе за индиректно опорезивање (УИО) БиХ, од јануара до краја септембра ове године наплаћене су дажбине у износу од 281.324 марке. 

У исто вријеме лани, показују подаци УИО БиХ, увезено је злато у вриједности од 561.669 марака, док је на дажбине отишло 96.350 КМ. 

Овог племенитог метала у разним облицима највише је, како је наведено, стигло из Италије, затим Словеније, Кине и Њемачке. 

Трговци накитом широм Српске тврде да цијене злата константно расту, због чега су и они принуђени да прате кретања на свјетским берзама, што се дјелимично одразило и на потражњу. Они који пазаре ову робу углавном то, кажу трговци, чине у традиционалним приликама попут бабина и вјенчања.

Директор бијељинске златаре “Шкорпион” Драган Лукић рекао је за “Глас Српске” да је цијена злата вишеструко скочила. 

- Грам злата прошле године је био око 90 марака, међутим, сада се не може наћи испод 180 КМ. Цијена злата је у року од годину дана драстично скочила и неко ко је за 100 марака лани могао да купи грам, данас не може ни пола - истакао је Лукић и додао да неко ко је лани уложио у златни накит данас има готово три пута вреднији комад.

Власник златаре “Шарм” у Бањалуци Саша Коштица истакао је да су у протеклих девет мјесеци имали мање посла него лани те да грађани купују најситнији накит, најчешће дукате. 

- Грам злата тренутно кошта 180 марака, што је за тридесетак марака више у односу на лани. Узимајући у обзир ситуацију у свијету, становници су доста опрезнији приликом трошења новца, купују само оно што морају - казао је Коштица и додао да ће, како ствари тренутно стоје, цијена злата и даље расти.  

Да цијена злата неће остати на овом нивоу, тврди и сувласник требињске златаре “Рубин” Рашо Нинковић. Према његовим ријечима, грам злата у Требињу се креће од 160 до 170 марака. 

- Потражња није ни близу као прошле године, али кад све око себе сагледамо, не можемо рећи да нисмо задовољни продајом. Срећа је у томе што граничимо са Хрватском и Црном Гором, гдје је злато доста скупље, због чега нам доста купаца долази из комшилука - казао је Нинковић и додао да највише продају минђуше, огрлице, као и други накит до 500 марака.

Штедња

Према ријечима економисте Марка Ђоге, наш народ нема навику да штеди у злату или другим племенитим металима.

- Чисто сумњам да се ови производи купују да би се чували у банци или слично. Ови скупоцјени производи се увозе и купују у чисто луксузне сврхе или га купују фирме које се баве производњом накита. Увоз злата не говори о економији БиХ - сматра Ђого.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана