Војна индустрија у БиХ као у доба Тита

Танјуг
Војна индустрија у БиХ као у доба Тита

Сарајево - Војна индустрија је међу ријетким привредним гранама у БиХ која биљежи опоравак а промет те индустрије до краја године требало би да премаши 70 милиона евра.

Већина фабрика које су и у вријеме бивше Југославије производиле оружје, муницију и војну опрему, смјештена је управо на подручју овог ентитета и данас је једна од ријетких која биљежи опоравак, показују подаци Министарства енергетике, рударства и индустрије Федерације БиХ.

Федерални министар Ердал Трхуљ каже да би њихов укупни промет до краја ове године требало да достигне износ од 72 до 76 милиона евра.

За 2015. годину већ су уговорени послови од око 100 милиона евра, рекао је Трхуљ за сарајевско "Ослобођење", а то је, како је прецизирао, пет пута више него 2010. године.

Појаснио је да је до опоравка војне индустрије дошло захваљујући подстицајима из фондова Развојне банке ФБиХ.

Најзначајнији опоравак забиљежила је фабрика муниције "Игман" из Коњица, која је 2010. године имала 360 запослених а сада их тамо ради више од 1.000. Тамо се, како преноси сарајевски лист, данас производи иста количина муниције "као у Титово доба".

Слично је и с фабриком експлозива "Гинекс" из Коњица, производња је обновљена и у погонима "Унис-Претиса" из Сарајева, који је освојио технологију израде граната од 155 милиметара по НАТО стандардима, а прве пошиљке већ су упућене на тржиште Саудијске Арабије.

У функцији су поново и погони фабрике БНТ из Новог Травника, гдје су се у вријеме бивше заједничке државе производили тенкови и оклопна возила.

Стручњаци те фабрике успјели су да развију производњу нове самоходне хаубице с топом промјера 155 милиметара.

Најгоре, за сада, стоје бивши гиганти попут "Зрака" из Сарајева, некадашњег врхунског произвођача оптичке опреме за војску, "Витезита", у којем се производио експлозив, као и Техничко-ремонтног завода из Хаџића.

У њиховим погонима, девастираним током рата, ни данас се не производи готово ништа, али се најављују улагања и у њихову модернизацију како би се обновила производња, пише лист.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана