Велике банке би требло укинути

Глас Српске
Велике банке би требло укинути

ВAШИНГТОН - Бивши директор Управе федералних резерви СAД (FED) Aлан Гринспен сматра да америчка влада треба да укине велике банке, те озбиљно преиспита мото "да су оне превелике да пропадну", пише Блумберг, пренијеле су агенције.

Гринспен је упозорио да је тим финансијским институцијама допуштено позајмљивање новца по неупоредиво нижим цијенама него што је то случај на тржишту.

- За преузете обвезе великим банкама гарантује сама влада, тако да се очито ради о скривеним субвенцијама. Таква политика битно нарушава конкурентност и ствара опасност по цијели финансијски систем - рекао је Гринспен и додао да ако су поједине америчке банке превелике да пропадну, онда је нелогично да такве банке и постоје.

Раније у СAД ниједна банка није била превелика да пропадне, а то се промијенило након што је Министарство финансија, којим је управљао Ханк Паулсон, приватизовало банке "Фани Мае" и "Фредие Мак".

Гринспен каже да ће бити тешко поправити изгубљени кредибилитет великих банака, јер кад је дошло до кризе, ове финансијске институције нису се одржале усправно.

Службеници FED-а предложили су наметање банкама пореза или виших резерви, како би се заштитила предузећа и како би се умањиле конкурентске предности због скривених субвенција, али Гринспен оцјењује да то неће функционисати.

- Не мислим да ће бити довољно повећавати намете или резерве великим финансијским институцијама. Сматрам да ће банке то апсорбовати те да ће и убудуће злоупотребљавати своје резерве - поручио је Гринспен.

Приватизација

Aлан Гринспен сматра да ће се, ако се велике банке не неутрализују, створити болесна група застарјелих институција, које ће увелико источити финансијске резерве друштва. Гринспен додаје да је пропаст неких финансијских институција, интегрални неопходни дио тржишног система.

- Aко се концентришемо на оне који пропадају, занемарујемо висок животни стандард, који би се без по муке због тога могао урушити - закључио је Гринспен.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана