Уздрмано пословање теслићке “Дестилације”, прогнозе појачавају страх!

Данијела Бајић
Уздрмано пословање теслићке “Дестилације”, прогнозе појачавају страх!

ТЕСЛИЋ - Додатни пад потражње за домаћим производима и константан раст трошкова не престају да задају главобољу менаџменту Хемијске индустрије “Дестилација” у Теслићу, која због ситуације у иностранству послује смањеним капацитетима за око 20 одсто.

У прилог томе говори и финансијски извјештај за трећи квартал ове године, који показује да је “Дестилација” пословала са губитком од 58.637 марака што је, кажу у овој компанији, посљедица пада продаје готових производа првенствено у иностранству.

Директор Зоран Шкребић казао је за “Глас Српске” да је ова компанија извозно оријентисана на западноевропско тржиште. Криза која је погодила та тржишта се, каже, одразила и на пословање ове теслићке фирме.

- Повећање минималне плате и други трошкови су много утицали на лошији резултат пословања за ову годину. Међутим, на све и једном тржишту је смањена потражња. Проблем јесте то што прогнозе за наредну годину указују на продубљење кризе, што изазива додатни страх - казао је Шкребић.

Додао је да је ситуација већ сада неизвјесна с обзиром на то да немају ниједан улазни инпут договорен, тачније не знају која ће бити цијена електричне енергије, нити колико ће износити минималац, а самим тим и остале плате.

- Такође, још не знамо ни која ће цијена дрвета бити идуће године, док су преговори са ино-партнерима тек почели. Које количине ћемо уговорити са њима и да ли ће тражити смањење или ћемо моћи повећати цијене, све је под знаком питања - рекао је Шкребић.

Када је ријеч о земљама у које “Дестилација” пласира своје производе, Шкребић истиче да су Србија, Хрватска, Аустрија, Њемачка и Швајцарска њихова главна тржишта.

- Наша тржишта су до сада увијек била иста из разлога што је наша роба кабаста, због чега је извоз могућ само у земље удаљене до 1.000 километара. У случају да изгубимо та тржишта онда нас нема нигдје - истакао је Шкребић.

Он је подсјетио да су претходних година имали проблема са набавком основне сировине, што се ове године промијенило.

- Једина добра ствар јесте то што имамо основне сировине. Складишта су пуна. То нам даје вјетар у леђа - рекао је Шкребић, додајући да у понуди имају дрвени угаљ, брикет дрвеног угља и сирћетну киселину, а сва три ова производа пакују у различитим облицима.

Претходних година је “Дестилација” више од 60 одсто производа продавала чим изађу из погона, док су остатак паковали и чекали сезону. Капацитети овог предузећа, које постоји 127 година, на годишњем нивоу су 14.000 тона дрвеног угља, 4.000 тона брикета дрвеног угља и око 1.000 тона сирћетне киселине разних концентрација.

Ликвидност

Зоран Шкребић казао је да су помоћу кредита од три милиона марака ове године успјели да задрже ликвидност предузећа.

- И даље успијевамо да редовно измирујемо своје обавезе, а и плате су редовне. Настојаћемо да тако остане и у наредном периоду - рекао је Шкребић.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана