Увоз хране у РС четири пута већи од извоза

Маријна Чигоја
Увоз хране у РС четири пута већи од извоза

БAЊAЛУКA - Иако има велики потенцијал за производњу хране, Република Српска увози четири пута више хране и пића него што извози.

Секретар Удружења пољопривреде, водопривреде, рибарства, прехрамбене и дуванске индустрије при Привредној комори РС Славко Стевановић рекао је "Гласу Српске" да разлика између увоза и извоза на годишњем нивоу износи 500 милиона марака.

- Покривеност увоза извозом за цијелу привреду је знатно већа и то довољно говори о положају произвођача хране у РС. Оно што представља сметњу већ годинама је јединствена стопа ПДВ-а од 17 одсто, што нам смањује конкурентност у односу на друге земље, гдје је ПДВ на храну најчешће пет или осам процената. Годишње око 150 милиона марака издвојимо из пољопривреде кроз ПДВ у односу на стопу која је била раније. На тај начин смањена нам је конкурентност - казао је Стевановић.

Предсједник Удружења пољопривредних произвођача и сточара РС Владимир Усорац каже да и поред тога што су цијене хране у свијету константно у порасту Република Српска не користи у довољној мјери потенцијал који у овој области има.

- Најбољи доказ за то је чињеница да је у Српској неискоришћено више од 50 одсто ораница. Потенцијал који РС има за производњу хране свакако је недовољно искоришћен. Ми користимо око 100.000 хектара обрадивих површина, а имамо око 260.000 хектара. То је један од највећих проблема, не само код нас већ и у свијету - казао је Усорац.

Када је у питању прекомјеран увоз пољопривредних производа у РС, Усорац каже да увоз сам по себи није проблем већ проблем представља неконтролисан увоз роба које се не могу пласирати на другим тржиштима.

- Увозе се сумњиви производи са сниженим цијенама и праве нам нелојалну конкуренцију. За ту робу је плаћено далеко мање дажбина него што би требало и ми на то указујемо годинама - нагласио је Усорац.

Министар пољопривреде, шумарства и водопривреде РС Мирослав Миловановић рекао је раније да ове године у РС неће бити смањивања подстицаја за примарну пољопривредну производњу.

- У подстицаје су први пут увршћена издвајања за производњу шећерне репе и паштрњака - казао је Миловановић.

Регулатива

Славко Стевановић каже да на нивоу БиХ велики проблем представља законска регулатива која би требало да обезбиједи такву позицију нашим произвођачима да могу да извозе своје производе.

- Ми, међутим, засад можемо да извозимо само живу рибу, тако да ту увелико каснимо за другима - нагласио је Стевановић.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана