Уговарање производње и откупа пшенице

М. МИЉУШ
Уговарање производње и откупа пшенице

Задругари нису успјели да озимом пшеницом засију све планиране површине, због лоших временских услова, па је то основни разлог због којег планирани посао долази у питање

ЗЕМЉОРAДНИЧКЕ задруге које су посредством Задружног савеза и Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде Републике Српске предвиђале да за потребе републичких робних резерви уговоре производњу и испоруку око 7,5 хиљада тона пшенице рода 2008. године, по свему судећи, неће моћи то да остваре.

Ово је нашем листу изјавио предсједник Задружног савеза Републике Српске Љубо Ракић, који је као један од главних разлога навео неповољне временске услове, усљед којих задруге и задругари нису успјели да озимом пшеницом засију све планиране површине. Као други важан разлог, Ракић је истакао да произвођачи нису располагали са довољно обртних средстава за набавку основног репроматеријала и за основну обраду земљишта.

- Ова пољопривредна година је била веома лоша за произвођаче, како у погледу приноса и квалитета готово свих ратарских и других култура, тако и по доста вишим цијенама репроматеријала и горива, тако да већина њих није успјела да покрије ни основне трошкове производње, а камоли да оствари било какву зараду, која би им омогућила да јесењу сјетвену сезону дочекају што спремније. Ипак, на основу информација из појединих земљорадничких задруга, реално је очекивати да ће оне, заједно са својим кооперантима, моћи да за потребе робних резерви наредне године испоруче до 3,5 хиљада тона пшенице - рекао је Ракић.

Подсјетимо да је Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде покренуло активност уговарања производње и откупа од домаћих произвођача од 20 хиљада до 25 хиљада тона пшенице рода 2008. године за потребе робних резерви. У договору са представницима пољопривредних удружења и Задружног савеза утврђена је гарантована цијена од 35 фенинга за килограм испорученог жита. У случају да цијена пшенице на берзи у вријеме откупа буде већа од поменуте, предвиђено је да се разлика надокнади путем регреса или на други начин.

Без обзира на то што задруге неће моћи из објективних разлога да испуне првобитно предвиђени обим испоруке пшенице робним резервама, већ упола мање, у Задружном савезу оцјењују потез Министарства пољопривреде веома позитивним и охрабрујућим, не само за задруге и задругаре, већ за пољопривреду Републике Српске у цјелини. - Уговарање производње за унапријед познатог купца и по познатој откупној цијени представља прави начин да се повећа и унаприједи пољопривредна производња, као и искоришћеност великог дијела необрађеног земљишта.

Сматрамо да би било добро да се на овакав начин организује и производња поврћа, воћа и још неких основних пољопривредних култура - казао је Ракић и додао да је то управо оно што пољопривредницима улива повјерење и жељу да се озбиљније и у већем обиму него до сада баве савременом робном производњом.

С друге стране, уговарање производње и откупа основних пољопривредних производа за потребе робних резерви, попут пшенице, допринијеће да се са тим количинама интервенише на тржишту у вријеме несташице или знатнијег поремећаја цијена и тако допринесе њиховој стабилизацији или смањењу.

ПРОГНОЗA

Према најновијој процјени Организације Уједињених нација за храну и пољопривреду - ФAО, проблеми у производњи и ниске залихе утицаће на то да се и у 2008. години цијене житарица задрже на високом нивоу, што ће бити основ за поскупљење хљеба, тјестенине, меса и млијека у многим регионима свијета.

Ова свјетска организација, уједно, упозорава да ће у земљама које ће морати више да издвајају за увоз житарица доћи до даљег раста цијене сточне хране и основних намирница.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана