У Српској се испуњавају услови за увођење евра

Нада Вранковић
У Српској се испуњавају услови за увођење евра

БAЊA ЛУКA - Република Српска води политику приближавања Европској унији, али и политику која за резултат има испуњење услова за увођење евра као домаће валуте, саопштено је јуче из Министарства финансија РС.

- Споразум из Мастрихта који су прихватиле земље ЕУ се превасходно односи на формирање Европске монетарне уније у којој је евро јединствена валута за њене чланице - наведено је у саопштењу Министарства финансија РС.

Услови који су дефинисани овим споразумом односе се на то да буyетски дефицит не смије да буде већи од три одсто бруто друштвеног производа, а ако је то тако, дефицит би требало континуирано да се смањује и приближава датој стопи док би одступања од те стопе морала да буду мала, изузетна и привремена.

- РС већ трећу годину заредом остварује буyетски суфицит, тако да је кумулативни дефицит из ранијих година смањен на ниво испод три одсто бруто друштвеног производа - пише у саопштењу.

У истом периоду смањена је и задуженост тако па је тако јавни дуг РС са 64,3 одсто БДП у 2004. години смањен испод 45 одсто у 2008. години.

- Према споразуму, јавни дуг не би требало да премаши 60 одсто бруто друштвеног производа, а ако је дуг већи он би требало да се значајније смањи како би дошао на референтну стопу одговарајућим темпом - истакнуто је у саопштењу.

У саопштењу је додато да су међу условима и прихватање режима девизног курса еврозоне, те да двије године прије уласка ЕМУ није вршена девалвација валуте.

Осим тога, стопа инфлације не смије да за више од 1,5 одсто буде већа од просјека три најниже стопе инфлације земаља чланица, док дугорочна каматна стопа не треба да буде за више од два одсто већа од просјека који је забиљежен у три државе са најмањом инфлацијом.

- У режиму монетарног одбора који спроводи Централна банка БиХ, курс конвертибилне марке је фиксан од њеног увођења као законског средства плаћања, што је одржавало инфлацију на ниском нивоу без обзира на дешавања на свјетском тржишту која неповољно утичу на инфлацију у РС - прецизирано је у саопштењу.

Смањење незапослености

Својом економском политиком РС покушава да утиче на даље смањење дугорочних каматних стопа док нови инвестициони циклус који почео у Српској има за циљ смањење незапослености и спољнотрговинског дефицита.

- РС би одговарало када би и други дио БиХ озбиљније приступио испуњењу наведених услова - пише у саопштењу.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана