У Српској постоје само четири врсте обавезних осигурања

Н. ВРAНКОВИЋ
У Српској постоје само четири врсте обавезних осигурања

БAЊA ЛУКA - Иако је индустрија осигурања веома битна привредна грана у цијелом свијету, у Републици Српској она се налази на маргини и није довољно развијена, изјавио је предсједник Удружења осигуравајућих организација Републике Српске и директор "Дрина осигурања" Борко Поповић.


Он је на јучерашњој конференцији "Индустрија осигурања у РС - изазови и шансе" која је одржана у Бањој Луци, нагласио да је основни разлог за то недовољна искоришћеност знања у тој области.

- Сама чињеница да користимо актуаре из других држава, конкретно из Србије значи да нисмо довољно "потковани" знањем. Осим тога, немогућност имплементирања правилника и подзаконских аката који су рађени на бази неких европских земаља на наш амбијент, као и мала лепеза обавезних осигурања, такође су узроци њене неразвијености - истакао је Поповић.

Према његовим ријечима, у Српској данас постоје само четири врсте обавезних осигурања, од којих су три су у вези са аутоодговорношћу, што је веома мало да би се развила индустрија осигурања.

- У развијеном свијету тај број се креће од 30 до 100 врста обавезних осигурања. Ми ћемо урадити све оно што је потребно, а настојаћемо и да утичемо на Aгенцију за осигурање и Министарство финансија РС да покренемо иницијативу, односно законску регулативу да се уведу додатна обавезна осигурања - казао је Поповић.

У Српској додао је, има једанаест осигуравајућих кућа од којих се само једна, односно  "Грање осигурање", бави животним осигурањем.

- Учешће премије у животним осигурањима у Српској је свега четири одсто док су неживотна осигурања заступљена са 96 одсто од чега аутоодговорност чини 75 одсто. У земљама у окружењу, попут Хрватске и Словеније ситуација је у вези с тим питањем другачија - навео је Поповић.

Додао је да је у Словенији учешће премије у животним осигурањима готово 70 одсто, а остало чине аутоодговорност и друга неживотна осигурања.

- "Косиг Дунав осигурање" је близу тога да добије животно осигурање али сматрам да то неће постићи неки већи ефекат јер је код нас веома низак стандард грађана и неких 15 одсто грађана може да га купи - прецизирао је Поповић.

Помоћник министра финансија у Влади РС Сњежана Рудић, нагласила је овом приликом, да је ова година обиљежена консолидацијом сектора осигурања и првих директних страних инвестиција у овом сектору.


До краја године биће успостављен Информативни центар

Рудићева је истакла да је у плану да се до краја године успостави Информативни центар у оквиру Aгенције за осигурање РС.

- Центар ће омогућити квалитетнију и свеобухватнију статистику незгода, постојећих полиса осигурања и друго. Центар ће бити у функцији осигуравајућих друштава и њихових контролора и надзора - рекла је Рудићева.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана